Финляндия ТИВ раҳбари билан учрашув
2019 йилнинг 11 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Брюссель шаҳрида Европа Иттифоқига раислик қилаётган Финляндия Республикаси Ташқи ишлар вазири Пекка Ҳаависто билан учрашди.
Учрашув давомида Ўзбекистон-ЕИ Ҳамкорлик кенгашининг 15-мажлиси кун тартибига киритилган масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон-Финляндия муносабатларининг бугунги ҳолати ва ривожлантириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик, фан, маданият, таълим каби долзарб йўналишларда ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр эканликларини таъкидладилар ва шартномавий-ҳуқуқий асосни мустаҳкамлашни қўллаб қувватладилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия ишини қайта тиклаш, Ҳелсинки шаҳрида Ўзбекистонда савдо уйини очиш ва бошқа қўшма лойиҳаларни амалга ошириш белгиланган мақсадларни амалга оширишнинг амалий шакли бўлиши мумкинлиги таъкидланди.

Встреча с главой МИД Финляндии
11 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Брюсселе встретился с Пеккой Хаависто, Министром иностранных дел Финляндской Республики, председательствующей в ЕС.
В ходе встречи рассмотрены вопросы, включенные в повестку дня 15-го заседания Совета сотрудничества «Узбекистан-Евросоюз».
Отдельное внимание было уделено состоянию и перспективам развития узбекско-финских отношений. Стороны подчеркнули готовность наращивать взаимодействие по таким актуальным направлениям, как межпарламентские связи, торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество, наука, культура, образование, высказались за расширение договорно-правовой базы.
Отмечалось, что практической формой реализации данных намерений может стать возобновление работы Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, открытие торгового дома Узбекистана в г.Хельсинки, осуществление других совместных проектов.