Финляндия ТИВ раҳбари билан учрашув
2019 йилнинг 11 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Брюссель шаҳрида Европа Иттифоқига раислик қилаётган Финляндия Республикаси Ташқи ишлар вазири Пекка Ҳаависто билан учрашди.
Учрашув давомида Ўзбекистон-ЕИ Ҳамкорлик кенгашининг 15-мажлиси кун тартибига киритилган масалалар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон-Финляндия муносабатларининг бугунги ҳолати ва ривожлантириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик, фан, маданият, таълим каби долзарб йўналишларда ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр эканликларини таъкидладилар ва шартномавий-ҳуқуқий асосни мустаҳкамлашни қўллаб қувватладилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия ишини қайта тиклаш, Ҳелсинки шаҳрида Ўзбекистонда савдо уйини очиш ва бошқа қўшма лойиҳаларни амалга ошириш белгиланган мақсадларни амалга оширишнинг амалий шакли бўлиши мумкинлиги таъкидланди.

Meeting with Finnish Foreign Minister
On November 11, 2019, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister for Foreign Affairs of the Republic of Finland Pekka Haavisto, in Brussels.
According to Uzbekistan MFA, issues included in the agenda of the 15th meeting of Uzbekistan – EU Cooperation Council were discussed at the meeting.
Special attention was paid to the state and prospects of development of Uzbekistan – Finland relations. The parties noted their readiness to increase cooperation in such current areas as inter-parliamentary ties, trade-economic and investment cooperation, science, culture, education and spoke in favor of expanding legal framework.
It was noted the resumption of the work of the Intergovernmental Commission on Trade-Economic Cooperation, opening of the trade house of Uzbekistan in Helsinki, implementation of other joint projects can become a practical form of implementation of these intentions.