Россия Федерацияси Президенти Владимир Владимирович Путиннинг «Валдай» халқаро мунозара клуби Х Осиё конференцияси иштирокчилари, ташкилотчилари ва меҳмонларига қутлови
Сизни «Валдай» халқаро мунозара клуби Х Осиё конференцияси очилиши муносабати билан қутлайман.
Ўзбекистоннинг қадимий ва гўзал шаҳарларидан бири бўлмиш Самарқандда ўтказилаётган ушбу нуфузли анжуман "Валдай" клубида Шарқ йили дастурига якун ясайди.
Халқаро экспертлар жамияти томонидан Осиёга қаратилаётган эътибор ҳақиқатдан ҳам асослидир — энг йирик ва дунёда аҳолиси зич жойлашган ушбу минтақанинг жаҳон сиёсати ва иқтисодиётидаги роли тобора кучайиб бормоқда. Бу ерда транспорт, коммуникация ва энергетика инфратузилмаси, юқори технологиялар ва фундаментал фан жадал ривожланмоқда.
Конференция долзaрб мавзуга – глобал таҳдидлар ва хавфлар шароитида Марказий Осиёда ва бутун Евроосиё минтақасида кўп томонлама ҳамкорлик қилиш имкониятларига бағишланган. Сизнинг олдингизда мавжуд минтақавий бирлашмалар фаолиятининг турли жиҳатларини кўриб чиқиш, интеграция жараёнларининг жорий ҳолати ва истиқболларини, шунингдек, кўп соҳаларда давлатлараро кооперация салоҳиятини баҳолаш вазифалари турибди.
Россия минтақанинг барча давлатлари билан ўзаро амалий, тенг ҳуқуқли асосда ҳамкорлик қилишга тайёр. Биз Евроосиё минтақасидаги тинчлик ва фаровонлик глобал кўламдаги хавфсизлик ва барқарорликнинг муҳим шарти экани тўғрисидаги фикрга таянамиз.
Биз учун дўст бўлган Ўзбекистон раҳбариятига, конференцияга тайёргарлик кўришда иштирок этганларга миннатдорлик билдирган ҳолда, унинг иштирокчиларига қизиқарли ва самарали музокараларни тилаб қоламан.

Приветствие Президента Российской Федерации Владимира Владимировича Путина участникам, организаторам и гостям X Азиатской конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай»
Приветствую вас по случаю открытия X Азиатской конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай».
Это представительное мероприятие, проходящее в одном из древнейших и красивейших городов Узбекистана – Самарканде – завершает программу Года Востока в Валдайском клубе.
Внимание, которое международное экспертное сообщество уделяет Азии, вполне закономерно – эта самая большая и густонаселенная часть света сегодня играет растущую роль в мировой политике и экономике. Здесь активно развивается транспортная, коммуникационная и энергетическая инфраструктура, высокие технологии и фундаментальная наука.
Конференция посвящена весьма актуальной тематике – возможностям многостороннего сотрудничества в Центральной Азии и на всем евразийском пространстве в контексте глобальных угроз и вызовов. Вам предстоит рассмотреть различные аспекты деятельности существующих региональных объединений, оценить текущее состояние и перспективы интеграционных процессов, а также потенциал межгосударственной кооперации во многих сферах.
Россия готова к конструктивному, равноправному взаимодействию со всеми странами континента. Исходим из того, что мир и благополучие на евразийском пространстве являются важнейшим условием безопасности и стабильности в глобальном масштабе.
Хотел бы искренне поблагодарить руководство дружественного Узбекистана и всех, кто принял участие в подготовке конференции, а ее участникам – пожелать интересных, плодотворных дискуссий.