2019 йилнинг 8 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Покистон Ислом Республикасининг мамлакатимиздаги дипломатик фаолиятини якунлаётган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ирфан Юсуф Шамини қабул қилди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларни ривожлантириш истиқболлари, шунингдек, БМТ, ИҲТ, ШҲТ ва бошқа халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда таъкидланганидек, сўнгги йилларда ҳар икки томоннинг изчил саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон-Покистон муносабатлари деярли барча соҳаларда янги босқичга кўтарилди.
Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия ва бошқа биргаликдаги институтлар фаолиятига янги суръат беришдан манфаатдорлик изҳор этилди.
Учрашув якунида Вазир Элчига мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди. Элчи ўз навбатида Покистоннинг Тошкентдаги Элчихонаси раҳбари сифатидаги фаолиятини қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистон томонига миннатдорчилик билдирди.

2019-11-08 | Политика
8 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Пакистан Ирфана Юсуфа Шами, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
В состоявшейся беседе обсуждены перспективы развития двусторонних отношений, а также взаимодействия в рамках ООН, ОИС, ШОС и других международных структур.
Как подчеркивалось на встрече, в последние годы благодаря последовательным усилиям обеих сторон узбекско-пакистанские отношения вышли на новый уровень практически на всех направлениях.
Стороны высказались за придание новой динамики деятельности Межправительственной совместной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, других совместных институтов.
В заключение встречи Министр выразил Послу признательность за его вклад в развитие и укрепление многоплановых связей между нашими странами.
Посол, в свою очередь, поблагодарил узбекскую сторону за поддержку его деятельности в качестве главы Посольства Пакистана в г.Ташкенте.