МДҲ хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари раҳбарлари кенгашининг йиғилиши
Тошкентда 7 ноябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари бошлиқлари, МДҲ Ижроия қўмитаси ҳамда Аксилтеррор маркази раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати раиси А.Азизов, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси С.Лебедев, МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари бошлиқлари кенгаши раиси А.Бортников халқаро хавфсизликка таҳдидлар, ташқи салбий кучлар таъсири ортиб бораётган бугунги мураккаб даврда кенгаш йиғилиши муҳим аҳамият касб этиши, мавжуд хавф-хатарларга биргаликда қарши туриш умумий ва асосий мақсад экани, бу йўналишдаги ҳамкорлик халқларимиз тинчлигини асраш, ўзаро бирдамликни мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлади.
Ўзбекистон ҳукумати, шахсан Президент Шавкат Мирзиёевнинг саъй-ҳаракатлари билан кейинги йилларда МДҲ ҳудудида, айниқса, Марказий Осиёда интеграцион жараёнларни кучайтириш, иқтисодий-ижтимоий соҳадаги муносабатларни яхшилаш билан бирга, хавфсизликни таъминлаш борасида ҳам самарали ташаббуслар илгари сурилаётгани қайд этилди. МДҲга Ўзбекистон раислик қиладиган 2020 йилда айни йўналишда амалга ошириладиган ишлар янги босқичга кўтарилишига ишонч билдирилди.
МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари раҳбарлари кенгаши раиси А.Бортниковнинг таъкидлашича, минтақада хавфсизликни таъминлаш, хусусан, терроризм, гиёҳвандлик ва халқаро уюшган жиноятчиликка қарши курашишда кенгаш фаолияти салмоқли ҳисса бўлиб қўшилмоқда. Ўтган даврда МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари ҳамкорлигида халқаро хавфсизликка таҳдид солаётган жиноятчи гуруҳлар ин қурган 13 та нуқта аниқланиб, 130 нафар жангари қўлга олинган, катта миқдорда гиёҳванд моддалар мусодара қилинган. Операциялар чоғида Ўзбекистон фаол иштирок этган.
МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлик органлари ва махсус хизматлари раҳбарларининг йиғилишида халқаро терроризм, наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмаси, трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш борасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди. МДҲ маконида миллатлараро ва конфессиялараро низолар келиб чиқишининг олдини олиш, транспорт коммуникациялари ва иқтисодиёт соҳасида хавфсизликни таъминлаш бўйича ҳамкорликдаги чора-тадбирлар белгилаб олинди. Марказий Осиёда минтақавий хавфсизликни таъминлаш доирасида Афғонистондаги вазият муҳокама қилинди.
Йиғилишда МДҲ Аксилтеррор маркази раҳбари ҳамкорликдаги аксилтеррор ўқув машғулотлари якуни бўйича ҳисобот берди. Марказнинг 2020 йилга мўлжалланган иш режаси тақдим қилиниб, томонлар кенгаш иши доирасида ҳар томонлама муносабатларни янада кенгайтириш зарурлигини тасдиқлади. Ҳамкорликнинг янги, самарали йўналишлари белгилаб олинди.

Заседание Совета руководителей органов безопасности и спецслужб стран СНГ
7 ноября в Ташкенте состоялось очередное заседание Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств-участников Содружества Независимых Государств.
В мероприятии приняли участие руководители органов безопасности и спецслужб стран СНГ, Исполнительного комитета и Антитеррористического центра Содружества.
Председатель Службы государственной безопасности Республики Узбекистан А.Азизов, председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ С.Лебедев, председатель Совета руководителей органов безопасности и спецслужб государств-участников СНГ А.Бортников отметили высокую значимость заседания совета в нынешнюю сложную эпоху, когда усиливаются угрозы международной безопасности, воздействия внешних негативных сил. Большую актуальность приобретает совместное противостояние этим угрозам и вызовам. Сотрудничество в данном направлении будет способствовать сохранению спокойствия наших народов и укреплению сплоченности.
Отмечалось, что правительством Узбекистана, в частности, личными усилиями Президента Шавката Мирзиёева, в последние годы на территории СНГ, особенно в Центральной Азии, усиливаются интеграционные процессы, улучшаются отношения в социально-экономической сфере, вместе с тем выдвигаются эффективные инициативы по обеспечению безопасности. Была выражена уверенность, что в 2020 году – в год председательства Узбекистана в СНГ – работа в этом направлении будет выведена на качественно новый уровень.
Как отметил председатель Совета руководителей органов безопасности и спецслужб государств-участников СНГ А.Бортников, совет вносит весомый вклад в обеспечение безопасности в регионе, борьбу с терроризмом, наркотрафиком и международной организованной преступностью. В течение прошедшего периода при сотрудничестве органов безопасности и спецслужб стран СНГ выявлены 13 точек дислокации преступных групп, представляющих угрозу международной безопасности, захвачены 130 боевиков, конфискованы наркотические средства в большом объеме. В операциях активное участие принимал и Узбекистан.
На заседании руководителей органов безопасности и спецслужб стран СНГ рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в борьбе с международным терроризмом, незаконным оборотом наркотических средств, транснациональной организованной преступностью. Определены совместные меры по предупреждению межнациональных и межконфессиональных конфликтов на пространстве СНГ, обеспечению безопасности в сферах транспортных коммуникаций и экономики. С точки зрения обеспечения региональной безопасности в Центральной Азии обсуждена обстановка в Афганистане.
На заседании руководитель Антитеррористического центра СНГ представил отчет по итогам совместных антитеррористических учебных занятий. Рассмотрен план работы центра на 2020 год. Стороны отметили необходимость дальнейшего расширения всесторонних отношений в рамках работы совета. Намечены новые перспективные направления сотрудничества.