Ўзбекистон – Япония: таълим соҳасида ҳамкорлик
Ўзбекистон билан Япония ўртасида кўплаб соҳалар қатори маданий-гуманитар, таълим йўналишида ҳам ҳамкорлик ривожланмоқда. Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети айни жараёнга фаол ҳисса қўшаётган Ўзбекистоннинг етакчи олий таълим муассасаларидан бири.
Мазкур таълим даргоҳида икки мамлакат ёшлари мулоқотини ҳар томонлама фаоллаштириш мақсадида маънавий-маърифий тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда. Ана шундай тадбирлардан бири 6 ноябрь куни ташкил этилиб, унда университет ёшлари кунчиқар юрт маданияти билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлди.
Тадбирда Япониянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Фужияма Ёшинори иштирок этиб, ривожланаётган Ўзбекистон – Япония муносабатлари ҳақида тўхталди. Ўзбекистон ёшларининг замонавий билим ва кўникмаларни ўзлаштиришга интилиши, япон тили ва маданиятини ўрганишга иштиёқини юқори баҳолади.
Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида япон тили бўйича ўқув машғулотлари йўлга қўйилган. Малакали ўқитувчилар, хусусан, Япониядан келган мутахассислар 60 дан зиёд талабага япон тилидан сабоқ бермоқда. Университет билан Япония олий таълим муассасалари ўртасида талабалар алмашуви дастурлари амалга оширилмоқда.
Тадбирда талабаларнинг япон тили ва адабиёти бўйича билими синовдан ўтказилди. Ғолиб ёшларга элчихона, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ва Нагоя университетининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси эсдалик совғалари топширилди.

Узбекистан-Япония: сотрудничество в сфере образования
Как и во многих сферах, между Узбекистаном и Японией развивается сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере, в области образования. Университет мировой экономики и дипломатии - одно из ведущих высших образовательных учреждений Узбекистана, вносящих активный вклад в данный процесс.
В целях всесторонней активизации диалога двух стран в данном образовательном учреждении на постоянной основе проводятся духовно-просветительские мероприятия. На одном из таких мероприятий, организованном 6 ноября, студенты университета получили возможность близкого ознакомления с культурой Страны восходящего солнца.
В мероприятии принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в нашей стране Фужияма Ёшинори. Остановившись на узбекско-японских отношениях, он дал высокую оценку стремлению молодежи Узбекистана к освоению современных знаний и навыков, изучению японского языка и культуры.
В Университете мировой экономики и дипломатии налажены учебные занятия по японскому языку. Студентов обучают квалифицированные преподаватели, более 60 специалистов из Японии. Между университетом и высшими образовательными учреждениями Японии осуществляются программы по студенческому обмену.
На мероприятии проведено испытание знаний японского языка студентами. Победителям вручены памятные подарки посольства, Японского агентства международного сотрудничества (JICA) и представительства университета Нагоя в Узбекистане.