Ўзбекистон – Япония: таълим соҳасида ҳамкорлик
Ўзбекистон билан Япония ўртасида кўплаб соҳалар қатори маданий-гуманитар, таълим йўналишида ҳам ҳамкорлик ривожланмоқда. Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети айни жараёнга фаол ҳисса қўшаётган Ўзбекистоннинг етакчи олий таълим муассасаларидан бири.
Мазкур таълим даргоҳида икки мамлакат ёшлари мулоқотини ҳар томонлама фаоллаштириш мақсадида маънавий-маърифий тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда. Ана шундай тадбирлардан бири 6 ноябрь куни ташкил этилиб, унда университет ёшлари кунчиқар юрт маданияти билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлди.
Тадбирда Япониянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Фужияма Ёшинори иштирок этиб, ривожланаётган Ўзбекистон – Япония муносабатлари ҳақида тўхталди. Ўзбекистон ёшларининг замонавий билим ва кўникмаларни ўзлаштиришга интилиши, япон тили ва маданиятини ўрганишга иштиёқини юқори баҳолади.
Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида япон тили бўйича ўқув машғулотлари йўлга қўйилган. Малакали ўқитувчилар, хусусан, Япониядан келган мутахассислар 60 дан зиёд талабага япон тилидан сабоқ бермоқда. Университет билан Япония олий таълим муассасалари ўртасида талабалар алмашуви дастурлари амалга оширилмоқда.
Тадбирда талабаларнинг япон тили ва адабиёти бўйича билими синовдан ўтказилди. Ғолиб ёшларга элчихона, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ва Нагоя университетининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси эсдалик совғалари топширилди.

Uzbekistan, Japan strengthen cooperation in education
As in many spheres, cooperation between Uzbekistan and Japan is developing in cultural-humanitarian, education fields. The University of World Economy and Diplomacy is one of the leading higher education institutions of Uzbekistan, making an active contribution to this process.
In order to comprehensively intensify the dialogue between the two countries, spiritual and enlightenment events are held in this education institution on an ongoing basis. At one of these events, organized on November 6, university students became acquainted with the culture of the Land of the Rising Sun.
The event was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan Yoshinori Fujiyama. Focusing on Uzbekistan – Japan relations, he praised the desire of Uzbekistan youth to master modern knowledge and skills, study the Japanese language and culture.
Japanese language classes are organized at the University of World Economy and Diplomacy. Students are trained by qualified teachers, more than 60 specialists from Japan. Student exchange programs are being implemented between the university and higher education institutions of Japan.
Japanese language contest was held at the event. Winners received souvenirs from the embassy, JICA and the representative office of Nagoya University in Uzbekistan.