2019-11-06 | Технологиялар
Тошкентда 5 ноябрь куни “Голландия иссиқхона технологияларининг имкониятлари” мавзусида халқаро семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда Голландиянинг иссиқхоналар барпо этиш, маҳсулот етиштириш жараёнида амалга ошириладиган агротехник тадбирлар самарадорлигини ошириш, ўсимлик ва экинларни биологик ҳимоя қилиш каби йўналишларга ихтисослашган олтита йирик компаниясидан экспертлар, шунингдек, юртимиздан 50 дан зиёд тадбиркорлар, бизнес вакиллари иштирок этди.
Ҳамкор мамлакат компаниялари фаолияти доирасида ҳар томонлама қулай ва самарадор иссиқхоналар яратишга ихтисослашган компаниялар билан мустаҳкам алоқага эга. Бугунги кунда Голландия технологияси асосидаги иссиқхоналар Европа, Америка, Австралия ва Африка давлатларида маълум ва машҳур.
– Биз Ўзбекистонга илк бор жорий йилнинг март ойида Голландия ишбилармон доиралари вакилларидан иборат махсус делегация таркибида келган эдик, – дейди “Людвиг Свенссон” компаниясининг МДҲ мамлакатлари бўйича бош менежери Валентина Дёмкина. – Ташриф доирасидаги икки томонлама учрашувларда Голландиянинг 46 компаниясидан 79 киши қатнашганди. Ўшанда биз Тошкент ва Наманган вилоятларида бўлиб, иссиқхона хўжалигини ривожлантириш истиқболларини ўрганган эдик. Ушбу семинар ўзаро ҳамкорлигимизни янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Хорижлик мутахассислар тақдимотларда Голландия технологиясига асосланган замонавий иссиқхоналарнинг имконияти ҳақида батафсил маълумот берди. Ойнаванд ва плёнкали иссиқхоналарнинг қиёсий хусусиятлари, иқлим муаммолари ечими, ишлаб чиқаришни оптималлаштириш учун иқлим билан боғлиқ янги ечимлар юзасидан фикр алмашилди.
Иссиқхонада экин экиш, ўстириш, дурагай ўсимлик ва экинлар етиштириш тажрибаси, табиий усулда чанглатиш, ҳосилдорлик мониторинги тизими каби масалаларга оид маърузалар тингланди.

Семинар с участием Голландских специалистов
5 ноября в городе Ташкенте состоялся международный семинар на тему “Возможности голландских тепличных технологий”.
В мероприятии приняли участие эксперты шести крупных компаний Голландии, специализирующихся на возведении теплиц, повышении эффективности агротехнических мероприятий, реализуемых в процессе выращивания продукции, биологической защите растений и посевов, предприниматели.
Компании страны-партнера в рамках своей деятельности имеют прочные связи с компаниями, специализирующимися на создании всесторонне комфортных и эффективных теплиц. На сегодняшний день теплицы на основе голландских технологий пользуются популярностью в Европе, Америке, Австралии и Африке.
– Впервые мы посетили Узбекистан в марте текущего года в составе специальной делегации из числа представителей бизнес-кругов Голландии, – говорит главный менеджер компании “Людвиг Свенссон” по странам СНГ Валентина Дёмкина. – В двусторонних встречах в рамках визита приняли участие 79 человек из 46 компаний Голландии. Тогда мы посетили Ташкентскую и Наманганскую области, изучили перспективы развития тепличного хозяйства. Этот семинар будет служить выдвижению нашего сотрудничества на качественно новый уровень.
В презентациях зарубежных экспертов представлена подробная информация о возможностях современных теплиц, основанных на голландской технологии. Состоялся обмен мнениями о сравнительных особенностях стеклянных и пленочных теплиц, решении климатических проблем, новых решениях, связанных с климатом для оптимизации производства.
Заслушаны доклады по таким вопросам, как посев в теплицах, опыт выращивания скрещенных растений и посевов, опыление в естественных условиях, система мониторинга урожайности.