Танзила Нарбаева Қозоғистон Президенти билан учрашди
Аввал хабар берилганидек, Ўзбекистон парламенти делегацияси расмий ташриф билан Қозоғистонда бўлиб турибди. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Токаев билан учрашди.
Қозоғистон раҳбари Танзила Нарбаеванинг ташрифи парламентлараро алоқаларни ривожлантириши ва давлатлараро муносабатларга қўшимча туртки бериши туфайли катта аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.
“Қозоғистон ва Ўзбекистон ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор бўлибгина қолмай, балки қатор масалаларда бир-бирини тўлдириб туради. Шунинг учун муваффақият қозонишимиз муқаррар. Боз устига, биз ҳамкасбим Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев билан ҳар жабҳада ҳамкорликни ривожлантириш учун фаол ҳаракат қилишга келишиб олганмиз”, – деди Қасим-Жомарт Токаев.
Қозоғистон Президенти 2018 йилда савдо ҳажми 2,5 млрд. долларга етганлигига ва шу йилнинг 9 ойи давомида ўтган йилги кўрсаткичдан ошиб кетганлигига урғу берди.
Ўз навбатида, Танзила Нарбаева илиқ кутиб олганликлари учун миннатдорлик билдирди ва Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг табрик сўзини етказди. Сенат раҳбари Қасим-Жомарт Токаевнинг Давлат раҳбари лавозимига сайланиши унинг аввалги лавозимда тажрибали дипломат, обрў-эътиборли раҳбар ва, энг асосийси, Қозоғистонда давлатчиликни мустаҳкамлаш, хавфсизликни таъминлаш ва иқтисодиётни ривожлантириш йўлида кучли сиёсат олиб борган Биринчи Президент Нурсултон Назарбоев ғояларини давом эттирувчиси шахс сифатидаги фаолиятининг эътирофи эканлигини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Ўзбекистонда бу йили Қозоғистон йили ўтказилиши муносабати билан амалга оширилаётган кенг кўламли тадбирларни халқларимиз яқинлашишига ёрқин мисол қилиб келтирди. Танзила Нарбаева Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Токаевнинг Ўзбекистон Республикасига биринчи давлат ташрифи ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янада фаоллаштиришга туртки берганлигини таъкидлади.
Учрашув давомида томонлар юксак даражада эришилган келишувлар ижросининг боришини ва кенг кўламли икки томонлама ҳамкорликнинг бошқа масалаларини муҳокама қилдилар. Шунингдек минтақавий ва халқаро кун тартибидаги долзарб мавзулар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Танзила Нарбаева встретилась с Президентом Казахстана
Как уже сообщалось, парламентская делегация Узбекистана находится с официальным визитом в Республике Казахстан. Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева встретилась с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Глава Казахстана отметил, что визит Танзилы Нарбаевой имеет большое значение с точки зрения развития межпарламентских связей и придания дополнительного импульса межгосударственным отношениям.
«Казахстан и Узбекистан в значительной степени, не только заинтересованы в развитии сотрудничества друг с другом, но и взаимодополняемы по целому ряду вопросов. Поэтому конечный успех не за горами. Тем более мы с моим коллегой Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым договорились предпринимать самые активные действия для развития всестороннего сотрудничества», – сказал Касым-Жомарт Токаев.
Президент Казахстана подчеркнул, что в 2018 году объем торговли достиг 2,5 млрд долларов, а в этом году только за 9 месяцев он превысил показатель прошлого года.
В свою очередь, Танзила Нарбаева поблагодарила за теплый прием и передала слова приветствия от Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Она отметила, что избрание Касым-Жомарта Токаева на пост Главы государства – это признание его работы на предыдущем посту в качестве опытного дипломата, влиятельного руководителя, и, самое главное, продолжателя идей Первого Президента Нурсултана Назарбаева, который проводил очень сильную политику по укреплению государственности, обеспечению безопасности и развитию экономики Казахстана.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан подчеркнула, что ярким примером сближения наших народов стали масштабные мероприятия, проводимые в этом году в рамках Года Казахстана в Узбекистане. Она отметила, что первый государственный визит Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан также придал динамику дальнейшей активизации взаимодействия между нашими странами.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне и широкий круг других вопросов двустороннего взаимодействия. Состоялся также заинтересованный обмен мнениями по актуальным темам региональной и международной повестки.