Давлат статистика қўмитаси вакили миграция статистикаси бўйича семинар ва ишчи сессияда иштирок этди
2019-11-05 | Жамият
2019 йилнинг 28-31 октябрь кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтган миграция статистикаси бўйича семинар ва ишчи сессияда Давлат статистика қўмитаси Демографик кўрсаткичларни шакллантириш бўлими бошлиғи Шерзод Дуснаев иштирок этди.
Ушбу семинар ва ишчи сессияда Арманистон, Озарбайжон, Беларусь, Бельгия, Бангладеш, Бутан, Канада, Колумбия, Эстония, Грузия, Греция, Венгрия, Ирландия, Исроил, Испания, Қозоғистон, Қирғизистон, Латвия, Литва, Мексика, Македония, Нидерландия, Норвегия, Польша, Португалия, Молдова, Россия, Сербия, Словения, Швеция, Швейцария, Тожикистон, Туркия, Украина, Америка Қўшма Штатлари ва Ўзбекистон давлатларидан статистика органлари мутахассислари, Евростат, Халқаро Меҳнат Ташкилоти (ХМТ), МДҲ статистика қўмитаси (CIS-STAT) экспертлари иштирок этди.
Семинар ва ишчи сессиянинг асосий мақсади - миграция статистикаси соҳасидаги сўнгги янгиликлар, миграция маълумотларини йиғиш бўйича янги усуллар ҳамда хорижий давлатларнинг миграция статистикаси кузатув натижалари билан иштирокчиларни таништиришдан иборат.
Семинар ва ишчи сессия давомида Евростат, МДҲ статистика қўмитаси ва бир қатор экспертлар тақимот қилди, шунингдек, миграция статистикаси бўйича тушунтиришлар, тавсиялар берилди ва тажрибалар ўрганилди.

Представитель Государственного комитета по статистике участвовал в семинаре и рабочей сессии по статистике миграции
28-31 октября 2019 года на семинаре и рабочей сессии по статистике миграции принял начальник Отдела формирования демографических показателей Государственного Комитета Республики Узбекистан по статистике Дуснаев Шерзод который состоялся в городе Женева, Швейцария.
На данном семинаре и рабочей сессии приняли участие специалисты органов статистики из таких стран, как Армения, Азербайджан, Беларусь, Бельгия, Бангладеш, Бутан, Канада, Колумбия, Эстония, Грузия, Греция, Венгрия, Ирландия, Израиль, Испания, Казахстан, Кыргызстан, Латвия, Литва, Мексика, Македония, Нидерландия, Норвегия, Польша, Португалия, Молдова, Российская Федерация, Сербия, Словения, Швеция, Швейцария, Таджикистан, Турция, Украина, Соединенных Штатов Америки и Узбекистан, Евростат, а также специалисты органов статистики из стран Европы, Международная Организация Труда (МОТ), приняли участие эксперты Комитета по статистике СНГ (СНГ СТАТ).
Основной целью семинара и рабочей сессии являлась ознакомления участников с последними новостями в области статистики миграции, новыми методами сбора миграционных данных, а также результатами наблюдения за миграционной статистикой зарубежных стран.
В ходе семинара и рабочей сессии представители Евростат, Статистического комитета СНГ и ряд эксперты сделали презентации, а также, получили разъяснения, рекомендации и обменялись опытами по статистике миграции.