Давлат статистика қўмитаси вакили миграция статистикаси бўйича семинар ва ишчи сессияда иштирок этди
2019-11-05 | Жамият
2019 йилнинг 28-31 октябрь кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтган миграция статистикаси бўйича семинар ва ишчи сессияда Давлат статистика қўмитаси Демографик кўрсаткичларни шакллантириш бўлими бошлиғи Шерзод Дуснаев иштирок этди.
Ушбу семинар ва ишчи сессияда Арманистон, Озарбайжон, Беларусь, Бельгия, Бангладеш, Бутан, Канада, Колумбия, Эстония, Грузия, Греция, Венгрия, Ирландия, Исроил, Испания, Қозоғистон, Қирғизистон, Латвия, Литва, Мексика, Македония, Нидерландия, Норвегия, Польша, Португалия, Молдова, Россия, Сербия, Словения, Швеция, Швейцария, Тожикистон, Туркия, Украина, Америка Қўшма Штатлари ва Ўзбекистон давлатларидан статистика органлари мутахассислари, Евростат, Халқаро Меҳнат Ташкилоти (ХМТ), МДҲ статистика қўмитаси (CIS-STAT) экспертлари иштирок этди.
Семинар ва ишчи сессиянинг асосий мақсади - миграция статистикаси соҳасидаги сўнгги янгиликлар, миграция маълумотларини йиғиш бўйича янги усуллар ҳамда хорижий давлатларнинг миграция статистикаси кузатув натижалари билан иштирокчиларни таништиришдан иборат.
Семинар ва ишчи сессия давомида Евростат, МДҲ статистика қўмитаси ва бир қатор экспертлар тақимот қилди, шунингдек, миграция статистикаси бўйича тушунтиришлар, тавсиялар берилди ва тажрибалар ўрганилди.

Representative of the State Committee on Statistics participated in a seminar and working session on migration statistics
2019-11-05 | Society
On October 28-31, 2019, at the seminar and working session on migration statistics, the head of the Demographic Indicators Formation Department of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics Dusnaev Sherzod was held in Geneva, Switzerland.
The seminar and the working session were attended by statisticians from countries such as Armenia, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bangladesh, Bhutan, Canada, Colombia, Estonia, Georgia, Greece, Hungary, Ireland, Israel, Spain, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Latvia, Lithuania, Mexico, Macedonia, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Moldova, Russian Federation, Serbia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Tajikistan, Turkey, Ukraine, United States of America and Uzbekistan, Eurostat, as well as statisticians from Europe, the International Labor Organization (ILO), and experts from the CIS Statistics Committee (CIS STAT).
The main purpose of the seminar and the working session was to familiarize participants with the latest news in the field of migration statistics, new methods for collecting migration data, as well as the results of monitoring migration statistics of foreign countries.
During the seminar and the working session, representatives of Eurostat, the CIS Statistical Committee and a number of experts made presentations, as well as received clarifications, recommendations and exchanged experiences on migration statistics.