Тошкентда 4 ноябрь куни "Дин ва қонун устуворлиги" мавзусида Ўзбекистон – Америка илмий-амалий семинари бошланди.
Семинарда икки мамлакатдан диншунос олимлар, мутахассислар, соҳа вакиллари конфессиялараро муносабатларни ривожлантириш, миллатлараро низоларга қарши курашиш, жамиятда бағрикенглик муҳитини ривожлантириш каби масалалар бўйича ўзаро тажриба алмашмоқда.
Тадбирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари А.Неъматов, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, АҚШнинг Глобал жалб қилиш институти бош директори Жон Бойд ва бошқалар сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистонда диний эркинликлар соҳасида жиддий ислоҳотлар амалга оширилаётгани, диний эътиқод эркинлиги таъминланаётгани, динлараро барқарорлик ва диний бағрикенгликни кучайтириш борасида изчил чора-тадбирлар амалга оширилаётгани халқаро ҳамжамият томонидан юқори баҳоланмоқда. Хусусан, Ўзбекистон сўнгги 20 йилда АҚШ "алоҳида ташвиш туғдирадиган давлатлар рўйхати"дан чиқарган иккинчи мамлакат бўлди.
Бундан ташқари, илк бор Ўзбекистонга БМТнинг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳид ташриф буюрди. Ушбу ташриф натижалари диний эркинликни таъминлаш, диний эркинлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш ва диний ташкилотларни рўйхатдан ўтказишни соддалаштириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширишни кўзда тутувчи Ўзбекистон парламенти томонидан қабул қилинган алоҳида ҳужжатда акс эттирилди.
Семинарнинг биринчи куни АҚШнинг Глобал жалб қилиш институти фахрий президенти Крис Сайпл ва бошқа дин ва ҳуқуқ соҳаси экспертлари маърузалар билан иштирок этди. Шунингдек, иштирокчилар АҚШда черковлар ва кўп конфессиялар учун электрон платформа вазифасини ўтовчи «GlocalNet» дастури билан таништирилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Фуқаролик жамиятини ривожлантириш маркази ва АҚШнинг Глобал жалб қилиш институти ҳамкорлигида ташкил этилган мазкур семинар 8 ноябрга қадар давом этади.

Узбекистан – Америка: обмен опытом в сфере религии и верховенства закона
В Ташкенте 4 ноября начался узбекско-американский научно-практический семинар на тему “Религия и верховенство закона”.
На семинаре ученые-религиоведы, специалисты сферы двух стран обмениваются опытом по таким вопросам, как развитие межконфессиональных отношений, борьба против межнациональных конфликтов, развитие атмосферы великодушия в обществе.
На открытии мероприятия выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан А.Нематов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, генеральный директор Института глобального вовлечения США Джон Бойд.
Отмечалось, что в Узбекистане реализуются серьезные реформы в сфере религиозных свобод, обеспечивается свобода вероисповедания, реализуются последовательные мероприятия в сфере усиления межрелигиозной стабильности и религиозного великодушия, что высоко оценивается международным сообществом. За последние 20 лет Узбекистан стал второй страной, которую США убрали из “Списка стран, вызывающих особое беспокойство”.
Кроме того, в Узбекистан впервые прибыл специальный докладчик ООН по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмад Шахид. Результаты этого визита отражены в особых документах, принятых парламентом Узбекистана, предусматривающих комплексные меры по обеспечению религиозной свободы, совершенствованию документов о религиозной свободе и упрощению регистрации религиозных организаций.
В первый день семинара со своими докладами выступили почетный президент Института глобального вовлечения США Крис Сайпл и другие эксперты в сфере религии и права. Участники ознакомились с программой “GlocalNet”, выполняющей в США задачу электронной платформы для церквей и многих конфессий.
Этот семинар, организованный совместно с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Комитетом по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Центром развития гражданского общества и Институтом глобального вовлечения США, продлится до 8 ноября.