2019-11-04 | Технологиялар
2 ноябрь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқовнинг Хитойнинг ZTE Corporation катта вице-президенти Чжунхуа Мэй билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва ZTE Corporation ўртасида англашув меморандуми имзоланди.
Мазкур учрашув узоқ йиллар мобайнида томонлар ўртасида амалга ошириб келинаётган музокараларнинг давоми ҳисобланади.
Вазир меҳмонни қутлар экан, Хитойнинг етакчи технологик компанияларининг Ўзбекистон бозоридаги фаол иштироки мамлакатларимиз ўртасидаги самарали ҳамкорлик ҳамда республикамизда қулай инвестиция муҳити яратилгани натижаси эканини таъкидлади.
Симли ва мобил кенг полосали уланиш (Интернет) тармоқларини кенгайтиришнинг истиқболлари муҳокамаларнинг марказий мавзусига айланди. Шунингдек, кадрлар тайёрлаш ва соҳа мутахассислари малакасини ошириш бўйича ҳам фикр алмашилди.
ZTE корпорациясининг катта вице-президенти компания Ўзбекистонда ўз фаолиятини янада фаоллаштиришга тайёр эканини билдирди.
Вазирлик томонидан ҳам замонавий ва талаб юқори бўлган телекоммуникация хизматларини кўрсатиш учун энг янги технологияларни жорий этиш юзасидан ҳамкорликдаги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда ZTE корпорациясининг Ўзбекистондаги телекоммуникация операторлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиши қўллаб-қувватланиши маълум қилинди.

Подписан меморандум о взаимопонимании с ZTE Corporation
2 ноября состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова со старшим вице-президентом китайской компании ZTE Corporation г-ном Чжунхуа Мэйом.
В ней был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством по развитию информационных  технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ZTE Corporation.
Встреча стала продолжением проводимых переговоров, которые имеют место между сторонами на протяжении долгих лет.
Министр, приветствуя гостя, отметил, что активное присутствие ведущих китайских технологических компаний на узбекском рынке – это результат эффективного сотрудничества между нашими странами, а также благоприятного инвестиционного климата в нашей стране.
Центральными темами обсуждения стали перспективы сотрудничества по расширению сети фиксированного и мобильного широкополосного доступа. Также состоялся обмен мнениями по сотрудничеству в области подготовки кадров и повышения квалификации специалистов отрасли.
Старший вице-президент  ZTE Corporation выразил готовность компании активизировать свою дальнейшую деятельность в Узбекистане.
Со стороны Министерства также выражена поддержка тесного взаимодействия ZTE Corporation с телекоммуникационными операторами Узбекистана в реализации совместных инвестиционных проектов по внедрению новейших технологий для оказания современных и востребованных услуг телекоммуникаций.