Эрон Ислом Республикаси Саноат, конлар ва савдо вазири Р.Раҳмоний билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 2 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Эрон Ислом Республикаси Саноат, конлар ва савдо вазири Р.Раҳмоний билан инвестициявий ва савдо-иқтисодий хамкорликни мустаҳкамлаш имкониятларининг муҳокамасига бағишланган учрашув ўтказди.
Бугунги кунда, алоҳида устувор йўналишлар доирасида иқтисодий шерикликни янада кучайтириш учун мамлакатлар сезиларли салоҳиятга эга эканликлари таъкидлаб ўтилди.
Сони доимий равишда ўсиб бораётган эронлик инвесторларнинг қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда: бугунги куннинг ўзида Ўзбекистонда эрон инвестициялари иштирокидаги 244 та корхона фаолият юритмоқда, шулардан 115 таси – 100 фоиз эрон инвестициялари иштирокида ташкил этилган.
Учрашув якуни билан икки мамлакат вазирликлари ўртасида шу жумладан, инвестициялар, транспорт ва савдо соҳаларидаги ўзаро манфаатли масалаларни чуқур ишлаш орқали яқиндан ҳамкорлик қилиш бўйича келишувга эришилди.
Ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижалари жорий йил декабрь ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси ва Эрон Ислом Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 13-чи йиғилишида муҳокама қилинади.

Состоялась встреча с министром промышленности, шахт и торговли Исламской Республики Иран Р.Рахмани
2 ноября текущего года министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром промышленности, шахт и торговли Исламской Республики Иран Р.Рахмани, в ходе которой были обсуждены перспективы укрепления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
Было отмечено, что в настоящий момент страны обладают значительным потенциалом для интенсификации экономического партнерства в рамках отдельных приоритетных направлений. Отдельное внимание уделяется поддержке иранских инвесторов, число которых постоянно растет: только на сегодняшний день в Узбекистане действуют 244 предприятий с участием иранских инвестиций, в том числе 115 предприятий со 100% иранским капиталом.
По итогам встречи была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве министерств обеих стран, в том числе посредством глубокой проработки точек взаимных интересов в сфере инвестиций, транспорта и торговли. Итоги совместной работы будут обсуждаться в ходе 13-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Иран, которая будет проходить в декабре текущего года в Ташкенте.