Ўзбекистон ва Афғонистон Бош вазирлари учрашуви
Тошкентда ўтаётган ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси тадбирлари доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов Афғонистон Ислом Республикаси Бош вазири Абдулла Абдулла билан учрашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасида иқтисодий ҳамкорлик ва гуманитар алмашувлар кўлами кенгайиб бораётгани таъкидланди. Турли даражадаги делегациялар ташрифлари фаоллашгани, хусусан, икки давлат раҳбарларининг олий даражадаги мулоқотлари дўстона ва ишонч руҳидаги шериклик ривожида муҳим омил бўлаётир.
Учрашувда Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг жорий йил Афғонистонга ташрифи муваффақиятли ўтгани эътироф этилди. Ўзбекистон қўшни ва биродар мамлакатда тинчликка эришиш мақсадида Афғонистон халқи ва ҳукуматини қўллаб-қувватлашга тайёр экани билдирилди.
Томонлар икки мамлакат ўртасидаги муносабатларни бундан кейин ҳам мустаҳкамлаб боришда қатъий эканини таъкидлади.

Встреча Премьер-министров Узбекистана и Афганистана
В рамках мероприятий проводимого в Ташкенте заседания Совета глав правительств стран Шанхайской организации сотрудничества Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов встретился с Премьер-министром Исламской Республики Афганистан Абдуллой Абдуллой.
В ходе переговоров отмечалось расширение масштабов экономического сотрудничества и гуманитарного обмена между Узбекистаном и Афганистаном. Активизация визитов делегаций различного уровня, в частности, диалог глав двух государств на высшем уровне, служит важным фактором в развитии дружеского и надежного партнерства.
На встрече подчеркивалась успешность состоявшегося в нынешнем году визита правительства Узбекистана в Афганистан. В целях достижения мира в соседней стране Узбекистан выразил готовность поддерживать народ и правительство Афганистана.