Ўзбекистон Республикаси Президенти Беларусь Республикаси Бош вазирини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлиси доирасида пойтахтимизда бўлиб турган Беларусь Республикаси Бош вазири Сергей Румасни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, сўнгги йилларда олий даражада ўзаро ишончга асосланган мулоқот йўлга қўйилгани туфайли Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари принципиал жиҳатдан янги даражага кўтарилганини таъкидлади.
Сергей Румас Ўзбекистон Президентига илиқ қабул учун миннатдорлик билдириб, Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш ва иқтисодиётнинг турли тармоқларида истиқболли кооперация лойиҳаларини илгари суришдан, шунингдек, ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни мустаҳкамлашдан икки томон ҳам манфаатдор экани қайд этилди.
Жорий йил август ойига Беларусга амалга оширилган олий даражадаги расмий ташриф якунида эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни кенг кўламда амалга ошириш муҳим экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан принял Премьер-министра Республики Беларусь
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня принял Премьер-министра Республики Беларусь Сергея Румаса, находящегося в нашей столице в рамках участия в заседании Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, отметил, что благодаря установившемуся в последние годы доверительному диалогу на высшем уровне узбекско-белорусские отношения дружбы и многопланового сотрудничества вышли на принципиально новый уровень.
Сергей Румас, выразив искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан за радушный прием, передал приветствия и искренние пожелания от Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко.
В ходе встречи подтверждена обоюдная заинтересованность в наращивании взаимовыгодного сотрудничества и продвижении перспективных проектов кооперации в различных отраслях экономики, а также расширении межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Подчеркнута важность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений по итогам официального визита на высшем уровне в Беларусь в августе этого года.