Ўзбекистон Президенти Тожикистон Бош вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Тожикистон Республикаси Бош вазири Қоҳир Расулзодани қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари изчил ривожланиб бораётгани, икки давлат раҳбарларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан стратегик шериклик даражасига кўтарилганини катта мамнуният билан қайд этди.
Қоҳир Расулзода Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар доимгидек самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмоннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда сиёсий, савдо-иқтисодий, энергетика, транспорт, маданий-гуманитар соҳалар ва бошқа устувор йўналишларда эришилган олий даражадаги келишувларни ўз вақтида ва тўлиқ ҳажмда амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Таджикистана
Сегодня, 1 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Таджикистан Кохира Расулзода, находящегося в нашей стране с рабочим визитом для участия в заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостя, с большим удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-таджикских отношений дружбы и добрососедства, которые благодаря совместным усилиям лидеров двух стран достигли уровня стратегического партнерства.
Кохир Расулзода выразил огромную благодарность Президенту Республики Узбекистан за традиционно радушный прием и передал приветствия и самые искренние пожелания от Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
В ходе встречи подчеркнута важность своевременной и в полном объеме реализации договоренностей на высшем уровне в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, культурно-гуманитарной и других приоритетных направлениях.