Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳисоботи эшитилди
2019 йил 31 октябрь куни Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан 2019 йилнинг 9-ойида амалга оширилган ишлар натижалари бўйича ҳисобот эшитилди.
Мажлисда Қўмита аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этдилар.
Дастлаб Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг жорий йил 9 ойидаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Таъкидланганидек, 2019 йил давомида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги зиммасига 40 та мақсадли вазифа юклатилган. Уларни амалга ошириш борасида вазирлик томонидан изчил ишлар олиб борилган.
Жумладан, чет эл инвесторларини дастурий маҳсулотлар соҳасида қўшимча лойиҳаларни амалга оширишга жалб қилиш мақсадида жорий йилнинг сентябр ойида “ICTWEEK Uzbekistan 2019” АКТ ҳафталиги ўтказилди. Мазкур тадбир доирасида “DIGITAL UZBEKISTAN” АКТ форуми, “ИЦТЕХПО” кўргазмаси, “Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларда ахборот технологиялари ва инновацион ривожланиш” форуми ташкил этилиб, Бирлашган Араб Амирликлари билан биргаликда “mGowAward" республика танлови эълон қилинди.
Алоқа ва ахборот технологиялари соҳасидаги етакчи хорижий мамлакатлар (Беларус ва Ҳиндистон) олий ўқув юртлари билан қўшма факултетларни ташкил этиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг “Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети тузилмасида Ўзбек-Беларус қўшма факултетини ташкил этиш тўғрисида"ги қарори қабул қилинди. Унга кўра, 2019/2020-ўқув йилида янги йўналиш бўйича 505 нафар йигит-қизлар талаба бўлди.
Бундан ташқари, 1-банд бўйича инвестиция дастури доирасида III-IV чоракларда бажарилиши лозим бўлган “Оптик толали алоқа линияларини қуриш”, “Радиочастота спектри мониторинги тизимини кенгайтириш ва ривожлантириш”, “Магистрал ва мултисервис транспорт тармоғини кенгайтириш” лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Шу билан бир қаторда, мажлисда вазирлик фаолиятидаги камчиликлар ҳам таҳлил қилинди ва шундан келиб чиқиб, бир қатор тавсиялар билдирилди. Хусусан, магистрал телекоммуникация транспорт тармоқларини кенгайтириш бўйича амалга оширилаётган лойиҳа доирасида қурилмаларни республикага келтириш ва жойларда ўрнатиш ишларини жадаллаштириш лозимлиги таъкидланди. Шунингдек, жорий йилда оптик толали алоқа линиялари қурилишини 10 минг километрга етказиш чораларини кўриш зарурлиги, бунда олис қишлоқ аҳоли масканлари ва ижтимоий инфратузилма объектларига алоҳида эътибор қаратиш кераклиги қайд этилди.

Заслушан отчет Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций
31 октября 2019 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, на котором заслушаны отчет Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций о результатах проделанной работы за девять месяцев 2019 года.
В работе заседания приняли участие члены Сената, руководители соответствующих министерств и ведомств, а также работники средств массовой информации.
Отмечалось, что в течение 2019 года на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций возложено 40 целевых задач, по осуществлению которых проводилась последовательная работа.
Так, в целях привлечения зарубежных инвесторов для реализации дополнительных проектов в сфере программной продукции в сентябре месяце текущего года проведена неделя ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan 2019». В рамках данного мероприятия организованы форум ИКТ «DIGITAL UZBEKISTAN», выставка «ICTEXPO», форум «Информационная технология и инновационное развитие в государствах-членах Шанхайской организации сотрудничества», совместно с Объединенными Арабскими Эмиратами объявлен республиканский конкурс «mGowAward».
В целях создания совместных факультетов с высшими учебными заведениями ведущих зарубежных стран (Беларусь и Индия) в сфере связи и информационных технологий принято постановление Кабинета Министров «О создании узбекско-беларусского совместного факультета в структуре Ташкентского университета информационных технологий им. Мухаммада аль-Хоразми», согласно которому в 2019/2020 учебном году по новому направлению приняты 505 студентов.
Кроме того, реализуются проекты «Строительство оптико-волоконных линий связи», «Расширение и развитие системы мониторинга радиочастотных спектров», «Расширение магистральных и мультисервисных транспортных сетей», выполнение которых предусмотрено в III-IV-кварталах, то есть в рамках пункта 1 инвестиционной программы.
Наряду с этим, в ходе мероприятия проведен анализ недостатков в деятельности министерства. Исходя из этого, предложен ряд рекомендаций. В частности, отмечалось необходимость ускорения работы по установке оборудований на местах в рамках осуществляемого проекта по расширению магистральной транспортной сети. Также участниками мероприятия подчеркивалась необходимость принятия мер по доведению в текущем году строительства оптико-волоконных линий связи до 10 тыс. км, обратив в этом особое внимание на отдаленные сельские населенные пункты и объекты инфраструктуры.