Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон ўртасидаги икки томонлама савдо ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
2019-11-01 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 31 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков ва Қозоғистон Республикаси Савдо ва интеграция вазири Б.Султонов видеоконференция форматида икки томонлама савдо ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Қўшма ишчи гуруҳи томонидан ишлаб чиқилаётган Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг чегарадош ҳудудларида барқарор ва қулай транспорт-логистика инфратузилмасини яратиш орқали ўзаро савдони мустаҳкамлаш механизмлари мулоқот мавзуси бўлди. Коммуникация линиялари ҳамда товарларни сақлаш, юклаш ва божхона расмийлаштируви учун қўшимча қувватлар яратиш учун мавжуд шароитлар ва географик жойлашувни эътиборга олган ҳолда ҳар бир вариантларнинг афзалликлари ва камчиликлари кўриб чиқилди. Бу икки давлат ўртасида жадал ва барқарор юк оқимини таъминлашга имкон беради.
Товар номенклатурасининг ўзаро боғлиқлигини эътиборга олиб, томонлар савдо айланмасининг жадал ўсиши учун катта салоҳиятга эга эканлиги таъкидланди. Шу боисдан икки давлат идоралари савдо муносабатларини янада ривожлантиришнинг мавжуд концепцияларини қайта ишлаб чиқиш ва биргаликда тезкорлик билан ўзаро манфаатли мақбул қарор ишлаб чиқишни давом эттирадилар.

Обсуждены перспективы расширения двустороннего торгового сотрудничества между Республикой Узбекистан и Казахстаном
2019-11-01 | Экономика
31 октября текущего года министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и министр торговли и интеграции Республики Казахстан Б.Султанов в формате видеоконференции обсудили перспективы расширения двустороннего торгового сотрудничества.
Темой диалога стали разрабатываемые совместной рабочей группой механизмы укрепления взаимной торговли путем создания устойчивой и налаженной транспортно-логистической инфраструктуры в приграничных территориях Узбекистана и Казахстана. Были рассмотрены преимущества и недостатки каждого из вариантов в части географического расположения и существующих условий для создания дополнительных линий коммуникаций и мощностей для отгрузки, хранения и таможенного оформления товаров, что позволит обеспечить ускоренный и стабильный грузопоток между двумя странами.
Было отмечено, что стороны имеют большой потенциал для ускоренного роста товарооборота, принимая во внимание взаимоувязанность товарной номенклатуры, в связи с чем ведомства двух стран продолжат проработку имеющихся концепций дальнейшего развития торговых взаимоотношений и в ускоренном порядке совместными усилиями выработать оптимальное взаимовыгодное решение.