Бугун юртимиз ташқи сиёсатидаги ижобий ўзгаришлар жаҳон мамлакатларининг Ўзбекистон билан алоқаларни янада мустаҳкамлашга чорлагани бор гап. Айни пайтда мазкур йўналишдаги саъй-ҳаракатлар туфайли нафақат Марказий Осиё минтақасидаги яқин қўшниларимиз, балки иқтисодий жиҳатдан етакчи давлатлар билан ҳам тенг манфаатли ҳаморлик юқори поғонага кўтарилиб бормоқда. Жумладан, Япония билан ҳам.
Жорий йилнинг 30 октябрь куни Япониянинг мамлакатимизга яқинда тайинланган Фавқулодда ва мухтор элчиси Ёшинори Фуджияма Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ташриф буюрди ва парламент қуйи палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов билан учрашди.
Мулоқот аввалида Нурдинжон Исмоилов Ёшинори Фуджиямани мамлакатимизга элчи этиб тайинлангани билан самимий қутлаб, масъулиятли ва шарафли дипломатик миссияни амалга оширишида унга муваффақият тилади.
Юқори мартабали меҳмонга бугунги кунда Ўзбекистонда Ҳаракатлар стратегияси асосида мамлакат ҳаётининг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, жумладан, Ўзбекистон Республикасининг ташқи сиёсий ва ташқи иқтисодий фаолияти хусусида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, мамлакатимиз парламентининг қонунчилик фаолияти, норма ижодкорлиги, қўмита ва фракциялари иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди.
Ўз навбатида, Ёшинори Фуджияма Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ўзининг ижобий самарасини бераётганини эътироф этди. Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга бўлажак ташрифига қизғин тайёргарлик олиб борилаётгани ҳамда ушбу ташрифга алоҳида эътибор қаратилаётганини қайд этиб ўтди.
Суҳбат давомида икки мамлакат қонун чиқарувчи органлари орасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, давлатларимиз ўртасида эришилган келишувларни ҳаётга самарали татбиқ этишда парламент назорати имкониятларидан унумли фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди.

Встреча с Послом Японии Ёшинори Фуджияма
Сегодня позитивные изменения во внешней политике нашей страны повлияли к дальнейшему укреплению отношений зарубежных стран с Узбекистаном. В то же время, благодаря усилиям в этом направлении растет равноправное взаимовыгодное сотрудничество не только с нашими соседями в Центральной Азии, но и с экономически развитыми странами, в частности, с Японией.
Так, 30 октября текущего года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжон Исмоилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии Ёшинори Фуджияма.
В начале беседы Нурдинжон Исмоилов поздравил Ёшинори Фуджияма с назначением на должность посла в Узбекистане, пожелал успехов в его ответственной и почетной дипломатической миссии.
Следовательно, высокому гостю представлена информация о проводимых на основе Стратегии действий крупномасштабных реформах во всех сферах жизни страны. В частности, в сфере совершенствования нормативно-правовой базы внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан. Говорилось о законодательной деятельности парламента, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций, а также новшествах в сфере парламентаризма.
В свою очередь, Ёшинори Фуджияма признал, что осуществляемые широкомасштабные реформы в Узбекистане дают положительные результаты. Нараду с этим, подчеркнул ход активной подготовки и уделение особого внимания к предстоящему визиту Президента Республики Узбекистана в Японию.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества между законодательными органами двух стран, эффективного использования возможностей парламентского надзора при реализации договоренностей, достигнутых между двумя странами.