ТИВда Ўзбекистон-Швейцария сиёсий маслаҳатлашувлари бўлиб ўтди
2019 йилнинг 30 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон-Швейцария сиёсий маслаҳатлашувларининг олтинчи раунди бўлиб ўтди.
Ўзбекистон делегациясига Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов, Швейцария делегациясига эса Ташқи ишлар федерал департаменти (вазирлиги) Давлат котиби ўринбосари Кристина Марти Ланг раҳбарлик қилди.
Муносабатларнинг конструктив ва ўзаро манфаатли эканлиги ҳамда бу турли даража ва шаклларда мулоқотни кенгайтиришга имкон бериши қайд этилди. Истиқболли қўшма лойиҳалар бўйича батафсил музокаралар ўтказиш, аниқ ва қатъий келишувларга эришишга мўлжалланган икки томонлама бизнес тадбирлар ташкиллаштириш учун делегациялар ташрифларини амалга оширишга томонларнинг тайёрлиги маълум қилинди.
Мулоқот чоғида парламентлараро ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Швейцария вакиллари, жумладан парламент аъзолари Ўзбекистонда 22 декабрь куни бўлиб ўтадиган парламент сайловига кузатувчи сифатида таклиф этилди.
Музокараларда икки томонлама савдони диверсификация қилиш бўйича комплекс тадбирлар батафсил таҳлил қилинди. Ўзбекистон томони Швейцарияга тўқимачилик, озиқ-овқат, кимё ва нефт-кимё, сим-ўтказгич маҳсулотларини етказиб бериш масаласини кўриб чиқишни таклиф қилди.
Учрашувда илмий ва таълим алмашинувларини кенгайтириш ҳамда стажировкалар ташкил қилиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
БМТ ва унинг тузилмалари ҳамда бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

В МИД состоялись узбекско-швейцарские политконсультации
30 октября 2019 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошел шестой раунд узбекско-швейцарских политических консультаций.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Министра иностранных дел Дилшод Ахатов, а швейцарскую - заместитель Государственного секретаря Федерального департамента (министерства) иностранных дел Кристина Марти Ланг.
Стороны констатировали конструктивный и взаимовыгодный характер отношений, что позволяет расширять диалог на различных уровнях и в форматах. Подчеркивалась готовность к обмену визитами делегаций для проведения предметных переговоров по перспективным совместным проектам и двусторонних бизнес-мероприятий, нацеленных на достижение конкретных и твердых договоренностей.
В ходе встречи обсуждены вопросы углубления межпарламентского сотрудничества. Представители Швейцарии, в том числе парламентарии, были приглашены в качестве наблюдателей на предстоящие 22 декабря парламентские выборы в Узбекистане.
На переговорах был подробно проанализирован комплекс мероприятий по диверсификации структуры двусторонней торговли. Так, узбекская сторона предложила партнерам рассмотреть возможность поставок в Швейцарию широкого ассортимента текстильной, плодоовощной, химической и нефтехимической, кабельно-проводниковой продукции.
На встрече также рассмотрены предложения по расширению научно-образовательных обменов, организации стажировок.
Стороны обменялись мнениями по актуальным аспектам взаимодействия в рамках ООН и её структур, других международных организаций.