Бокуда МДҲга аъзо давлатлар мудофаа вазирлари кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди
30 октябрь куни Боку шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар мудофаа вазирларни кенгашининг 77-саммити бўлиб ўтди.
Саммитда Россия мудофаа вазири армия генерали Сергей Шойгу, Озарбайжон мудофаа вазири генерал-полковник Закир Гасанов, Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-майор Баҳодир Қурбонов, Беларусь Республикаси мудофаа вазири генерал-лейтенант Андрей Равков, Қозоғистон мудофаа вазири генерал-майор Нурлан Ермекбаев, Тожикистон мудофаа вазири генерал-полковник Шерали Мирзо, Қирғизистон Қуролли Кучлари Бош штаби бошлиғи генерал-майор Райимберди Дуйшенбиев, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси– Ижрочи котиби Сергей Лебедев иштирок этди.
Асосий йиғилиш олдидан мудофаа вазирлари Боку шаҳридаги “Шаҳидлар майдони”да бўлиб, “Мангу олов” монументи пойига гулчамбар қўйди ва мамлакат ҳудудий яхлитлиги йўлида жон фидо қилган озар ҳарбий хизматчиларига ҳурмат бажо келтирди.
МДҲга аъзо давлатлар мудофаа вазирларининг кенгашида Озарбайжон президенти Илҳом Алиев ҳам иштирок этди.
Саммит кун тартибидан МДҲга аъзо давлатларнинг 2025 йилгача ҳарбий соҳадаги ҳамкорлиги концепцияси, радиация, кимёвий ва биологик соҳаларда қўшма мониторинг ва вазиятни баҳолашга оид масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, вазирлар “Халқаро армия ўйинлари – 2019” натижаларини сарҳисоб қилиб, МДҲ ҳарбий кучлари учун офицер кадрлар тайёрлаш ҳамда “Илмнинг бошланиши” халқаро илмий ғоялар фестивалини ўтказишни муҳокама қилдилар. Иккинчи жаҳон урушида эришилган ғалабанинг 75 йиллигини нишонлашга бағишланган алоҳида суҳбат бўлиб ўтди.

Совет министров обороны СНГ собрался на гостеприимной земле Азербайджана
Сегодня в Баку состоялось 77-е заседание Совета министров обороны СНГ, в нем участвовали глава Минобороны России генерал армии Сергей Шойгу, министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов, министр обороны Узбекистана генерал-майор Баходир Курбанов, министр обороны Белоруссии генерал-лейтенант Андрей Равков, глава Минобороны Казахстана генерал-майор Нурлан Ермекбаев, министр обороны Таджикистана генерал-полковник Мирзо Шерали, начальник Генерального штаба ВС Кыргызстана генерал-майор Райимберди Дуйшенбиев и председатель Исполнительного комитета – исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств Сергей Лебедев.
Перед основным заседанием министры посетили Аллею шехидов, где возложили мемориальный венок к монументу "Вечный огонь" и почтили память азербайджанских военнослужащих, погибших в боях за территориальную целостность республики.
Участников заседания Совета министров обороны СНГ принял президент Азербайджана Ильхам Алиев.
На повестку дня саммита были вынесены вопросы Концепции сотрудничества стран СНГ в военной сфере до 2025 года, совместный мониторинг и подготовка оценочной ситуации в радиационной, химической и биологических сферах. Также министры подвели итоги Международных армейских игр-2019, обсудили подготовку офицерских кадров для военных сил СНГ и проведение международного научного фестиваля инновационных идей "Начало науки".