Швециянинг фавқулодда ва мухтор элчиси И.Терсман билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Швециянинг фавқулодда ва мухтор элчиси И.Терсман билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида 24-25 октябрь кунлари Нукусда бўлиб ўтган “Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди” номли юқори даражадаги халқаро конференция натижалари муҳокама этилди.
Шунингдек, Оролбўйи ҳудудининг ҳозирги ҳолати, жумладан, мавжуд экологик ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этишда Мўйноқ шаҳри ва БМТ инсон хавфсизлиги бўйича кўп шерикли траст фондининг салоҳияти таҳлил қилинди.
Учрашув чоғида томонлар Қорақалпоғистон соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳқамлашнинг устивор вазифалари ҳақида бир фикрга келдилар. Шу муносабат билан ҳудуд аҳолиси учун кўп тармоқли шифохона қурилиши бўйича лойиҳани амалга оширишнинг боришига тўхталиб ўтилди.
Шунингдек, ишбилармон доиралар вакилларининг ўзаро ташрифларини ташкил этиш орқали икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари, швециялик бизнесменларнинг Тошкентдаги халқаро инвестиция форумида иштироки масалалари кўриб чиқилди.

Состоялась встреча с Чрезвычайным и полномочным послом Швеции И.Терсман
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с Чрезвычайным и полномочным послом Швеции И.Терсман.
В ходе встречи были обсуждены итоги проведенной 24-25 октября в Нукусе Международной конференции высокого уровня «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий».
Также было проанализировано текущее состояние региона Приаралья, в том числе города Муйнака и потенциал Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности в части решения имеющихся экологических и социально-экономических проблем.
В ходе встречи стороны сошлись во мнениях о приоритетности укрепления системы здравоохранения в Каракалпакстане, в связи с чем был затронут ход реализации проекта по строительству многопрофильной больницы для населения региона.
Также были рассмотрены возможности расширения двустороннего сотрудничества посредством организаций взаимных визитов деловых кругов, а также участия шведских бизнесменов в Ташкентском международном инвестиционном форуме.