Ўзбекистоннинг жаҳон бозорига интеграциялашуви экспертлар муҳокамасида
Ўзбекистон Республикаси Банк-молия академиясида 25 октябрь куни Ўзбекистоннинг жаҳон молия бозорига интеграциялашуви, бу жараёндаги асосий тенденциялар, муаммолар ва истиқболлари муҳокамасига бағишланган анжуман ташкил этилди.
Маълумотларга кўра, 2019 йилнинг 9 ойи давомида мамлакатимизда банк активлари ҳажми 32,8 фоизга, кредит қўйилмалари 45 фоизга, жалб қилинган жами депозитлар ҳажми 34,6 фоизга ўсган. Хорижий давлатлар билан ташқи иқтисодий алоқалар фаоллашиши натижасида товарлар экспорти ҳажми жорий йил биринчи ярмида 48,8 фоизга ошиб, 1,1 миллиард АҚШ долларидан зиёд валюта маблағлари иқтисодиётимизга кириб келиши таъминланган. Шунга мос равишда мамлакат олтин-валюта захиралари ҳажми 1 сентябрь ҳолатига кўра 27,9 миллиард долларга етган.
Илмий-амалий анжуманда банк-молия соҳаси мутахассислари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги “ЎзЛиДеП” партияси фракцияси аъзолари, халқаро ташкилотлар экспертларининг таъкидлашича, ушбу кўрсаткичлар Ўзбекистон ташқи иқтисодий фаолияти жаҳон молия бозорига глобаллашувида ижобий тенденцияларга эга бўлаётганини ифодалайди.
Шу билан бирга, жаҳон бозорига интеграциялашув жараёнини фаоллаштиришда эътибор қаратиш лозим бўлган муҳим масалалар бор. Булар Ўзбекистонда миллий банк, суғурта, корпоратив бошқарув тизимлари моделларини ислоҳ этиш ва такомиллаштириш, хусусийлаштириш механизмлари, қимматли қоғозлар бозорини ривожлантириш, ташқи инвесторлар билан давлат-шериклик асосида ишлаб чиқаришни ривожлантириш каби қатор устувор вазифаларни ўз ичига олади.
Ўзбекистоннинг жаҳон бозорига интеграциялашувида яна бир муҳим йўналиш борки, бу мамлакатда молиявий шаффофликни таъминлашдир. БМТ Тараққиёт дастури ва Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги лойиҳаси мувофиқлаштирувчиси Виктория Аношкинанинг таъкидлашича, сўнгги йилларда мамлакатимизда айни йўналишда жиддий ислоҳотлар олиб борилмоқда.
– Ўзбекистонда бюджет қонунчилиги такомиллаштирилмоқда, – дейди В.Аношкина. – Ўтган йилдан мамлакатда ўрта муддатли бюджетни режалаштиришга ўтилди. Ҳисоб ва ҳисобдорлик тизимларининг халқаро стандартларга мослиги таъминланмоқда. Фискаль маълумотлар очиқланмоқда, хусусан, 2018 йилдан фуқаролар учун бюджет тўпламини нашр этиш йўлга қўйилди. Шу тариқа Ўзбекистон ҳукумати фуқароларга бюджет маблағларини шакллантириш манбалари ва сарфлаш йўналишлари ҳақидаги маълумотларни тақдим этувчи юздан ортиқ давлатлар қаторига қўшилди.
Анжуманда фискаль шаффофлик йўналишлари, хусусан, мамлакатимизда ўрта муддатли бюджетни режалаштиришни ривожлантириш бўйича тавсиялар илгари сурилди.
Конференция доирасида давлат облигацияларини чиқариш бўйича Ўзбекистон тажрибаси, халқаро рейтинг ва индекслар аҳамияти, ягона банк платформаси, пул-кредит сиёсати, молиявий хизматларни рақамлаштириш истиқболлари каби мавзуларда маърузалар тингланди.

Интеграция Узбекистана в мировой рынок – в центре обсуждения экспертов
В Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан 25 октября состоялась конференция, посвященная обсуждению интеграции Узбекистана в мировой финансовый рынок, основных тенденций, проблем и перспектив в этом процессе.
Согласно данным, за 9 месяцев 2019 года в нашей стране объем банковских активов вырос на 32,8 процента, кредитных вложений – на 45 процентов, общих привлеченных депозитов – на 34,6 процента. В результате активизации внешних экономических связей с зарубежными странами объем экспорта товаров в первой половине текущего года вырос на 48,8 процента, обеспечен приток валюты в экономику нашей страны в объеме более 1,1 миллиарда долларов США. Объем золото-валютных резервов по состоянию на 1 сентября составил 27,9 миллиарда долларов.
На научно-практической конференции специалисты банковско-финансовой сферы, члены фракции партии “УзЛиДеП” в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, международные эксперты отметили, что эти показатели отражают тот факт, что внешнеэкономическая деятельность Узбекистана имеет положительную тенденцию для глобализации в мировой финансовый рынок.
Вместе с тем есть важные вопросы, которым необходимо уделить особое внимание при активизации процесса интеграции в мировой рынок. Это – реформирование и совершенствование системы национального банка, страхования, корпоративного управления, развитие механизмов приватизации, рынка ценных бумаг, развитие производств с привлечением зарубежных инвесторов на основе государственно-частного партнерства.
Еще одним важным направлением в интеграции Узбекистана в мировой рынок является обеспечение финансовой прозрачности в стране. Координатор исследования проекта Программы развития ООН и Министерства финансов Республики Узбекистан Виктория Аношкина отметила, что за последние годы в нашей стране ведутся серьезные реформы в этом направлении.
- В Узбекистане совершенствуется бюджетное законодательство, - говорит В.Аношкина. - С прошлого года в стране перешли на планирование среднесрочного бюджета. Обеспечивается соответствие систем учета и отчетности международным стандартам. Фискальные данные становятся открытыми, с 2018 года налажено издание бюджетного сборника для граждан. Таким образом, правительство Узбекистана присоединилось к ряду более 100 стран, предоставляющих своим гражданам данные об источниках формирования бюджета и направлениях расходов.
На конференции выдвинуты рекомендации по фискальной прозрачности, в частности развитию планирования среднесрочного бюджета в нашей стране.
В рамках конференции заслушаны доклады по таким темам, как опыт Узбекистана по выпуску государственных облигаций, значение международного рейтинга и индексов, единая банковская платформа, денежно-кредитная политика, перспективы цифровизации финансовых услуг.