Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ишбилармон доиралари учун виза жараёнларини соддалаштириш тўғрисида
2019-10-28 | Жамият
2019 йилнинг 26 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Хитой Халқ Республикаси Ҳукумати ўртасида ишбилармон доиралари вакиллари учун виза жараёнларини соддалаштириш тўғрисида 2019 йил 27 августда Пекин шаҳрида имзоланган Битим кучга кирди.
Битимга кўра ҳар бир томон 5 иш куни ичида муддати 6 ойгача бўлган кўп марталик ишбилармонлик визаси беришга мажбурдирлар.
Ўзбекистон фуқаролари Хитой Халқ Республикасининг ишбилармонлик визасини расмийлаштириш учун мазкур мамлакатнинг Тошкент шаҳридаги Элчихонасига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этишлари зарур:
Асосий ҳужжатлар:
1. Паспортнинг асл нусхаси, паспортнинг маълумотлар бор саҳифаси нусхаси;
2. Виза расмийлаштириш учун анкета ва расм.
Қўшимча ҳужжатлар:
3. Хитойнинг ваколатли ташкилотидан расмий таклифнома ёки Хитойга таклиф қилаётган томон ёрдамида олинган мазкур таклифноманинг тасдиғи (штрих код билан).
3-бандда кўрсатилган ҳужжатларни тақдим қилиш имкони бўлмаганда, қуйидаги ҳужжатлар тақдим қилинади:
- давлат ҳокимияти тегишли органлари, жумладан Ўзбекистон Республикаси давлат ва хўжалик бошқаруви органлари (www.гов.уз сайтида кўрсатилган) ва банкларининг расмий хати ҳамда Хитой томонидан таклиф қилувчининг одатий таклифномаси;
ёки
- Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасининг (ССП) кафолат хати, ССПга аъзолик тўғрисидаги гувоҳнома, компания ёки якка тартибдаги тадбиркорнинг лицензияси, аризачининг иш жойидан маълумотнома таклиф қилаётган Хитой компаниясининг лицензияси илова қилинган одатий таклифнома.
Хитой Халқ Республикасининг Тошкент шаҳридаги Элчихонаси Консуллик бўлимига қуйидаги телефон рақами орқали мурожаат қилиб, батафсил маълумот олиш мумкин: +99871 2334728.
Ишбилармон доира вакиллари - Хитой Халқ Республикаси фуқароларига кўп марталик ишбилармонлик визасини расмийлаштириш учун таклиф қилаётган томон Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига қуйидаги ҳужжатларни тақдим қилиши шарт:
1. Таклиф қилаётган ташкилотнинг расмий бланкида чоп этилган ўрнатилган тартибдаги виза аризаси (https://mfa.uz/ru/consular/visa/);
2. “evisa.mfa.uz” сайтида тўлдирилган электрон виза анкетаси;
3. Таклиф қилинаётган кишининг шахсни тасдиқловши ҳужжати нусхаси (миллий пасспорт ёки унинг ўрнини босувчи, хорижга чиққан пайтда ишлатиладиган ҳужжат).
4. Таклиф қилинаётган шахснинг иш жойидан маълумотнома (давлат тили ёки рус тилига таржимаси билан).
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Консуллик-ҳуқуқий департаментига +99871 2362707 ёки +99871 2337340 рақамлари орқали қўнғироқ қилиб, батафсил маълумот олиш мумкин.

Об упрощении визовых процедур для деловых кругов Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики
2019-10-28 | Общество
26 сентября 2019 года вступило в силу Соглашение между Правительством Республикой Узбекистан и Правительством Китайской Народной Республики об упрощении визовых процедур для представителей деловых кругов, подписанное 27 августа 2019 года в г.Пекине.
В соответствии с Соглашением каждая сторона обязуется выдавать многократные деловые визы сроком до 6 месяцев в течение 5 рабочих дней.
Для оформления многократной деловой визы Китайской Народной Республики гражданам Республики Узбекистан необходимо предоставить в Посольство этой страны в г.Ташкенте следующие документы:
Основные документы:
1. Оригинал паспорта, копия страницы паспорта с данными;
2. Анкета для оформления визы и фото.
Дополнительные документы:
3. Официальное приглашение от уполномоченной организации КНР или подтверждение данного приглашения (со штрих-кодом), полученного с помощью приглашающей стороны в Китае.
В случае невозможности предоставления документов, предусмотренных в пункте 3, предоставляются следующие документы:
- официальное письмо соответствующих органов государственной власти, в том числе органов государственного и хозяйственного управления (предусмотренные на сайте www.gov.uz) и банков Республики Узбекистан, а также обычное приглашение от приглашающей китайской стороны;
либо
- гарантийное письмо Торгово-промышленной палаты (ТПП) Республики Узбекистан, свидетельство о членстве в ТПП, лицензия компании или индивидуального предпринимателя, справка с места работы заявителя и обычное приглашение с лицензией приглашающей китайской компании.
Более подробную информацию можно получить, позвонив в Консульский отдел Посольства КНР в г.Ташкенте по номеру +99871 2334728.
При оформлении представителям деловых кругов - гражданам Китайской Народной Республики многократной деловой визы, приглашающей стороне необходимо предоставить в МИД Республики Узбекистан следующие документы:
1. Визовая заявка на фирменном бланке приглашающей организации установленного образца (https://mfa.uz/ru/consular/visa/);
2. Электронная визовая анкета, заполненная на сайте «evisa.mfa.uz»;
3. Копия документа, подтверждающего личность приглащаемого лица (национальный паспорт, или другой заменяющий документ, используемый во время поездок в зарубежные страны).
4. Справка с места работы приглащаемого лица (с переводом на государственный или русский язык).
Более подробную информацию можно получить, позвонив в Консульско-правовой департамент МИД Узбекистана по номеру +99871 2362707 или +99871 2337340.