Банкларнинг инвестициявий фаоллигини ошириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 октябрь куни банк тизимини ислоҳ қилиш ва банкларнинг инвестициявий фаоллигини ошириш борасидаги устувор вазифаларга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Тадбиркорликни ривожлантириш ва ишлаб чиқаришни молиявий қўллаб-қувватлашда банклар муҳим ўрин тутади. Шу боис ушбу молиявий институтларнинг барқарорлигини ва ҳаётдаги ролини оширишга катта эътибор қаратилмоқда.
Охирги йилларда давлат бюджетидан тижорат банкларига дастурларни молиялаштириш учун 8,4 триллион сўм, айланма маблағлар учун 400 миллион доллар, устав капиталини ошириш учун 1,7 миллиард доллар маблағ ажратилди. Умуман олганда, сўнгги икки йил ичида банклар капитализациясини ошириш учун 3,3 миллиард доллар давлат маблағлари берилди.
Йиғилишда бу маблағлардан самарали фойдаланилмаётгани, истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда янги иш ўринлари яратишга кўмаклашиш, мижозлар ва банк даромадларини кўпайтириш борасидаги ишлар етарли эмаслиги танқид қилинди.
Мисол учун, хусусий банклар кредит ресурсининг ярмидан кўпини депозитлар ҳисобига шакллантираётган бўлса, давлат банкларида бу кўрсаткич атиги 10 фоиз атрофида.
Шунингдек, давлат банклари кредит портфелининг ярмидан кўпи 5 та йирик давлат корхонаси ҳиссасига тўғри келади. Ҳанузгача эскирган дастурий таъминотлардан фойдаланаётгани учун банк хизматлари сифати талаб даражасида эмас.
Тизимда соғлом рақобат муҳитини шакллантириш мақсадида банклар фаолиятида давлат иштироки босқичма-босқич қисқартирилмоқда. Хусусан, давлат дастурлари доирасидаги кредитлар фоизи қайта молиялаш ставкаси билан тенглаштирилди ва 2021 йилдан тўлиқ эркинлаштирилиши белгиланди. Бу банкларни кўпроқ мижоз топиш, ресурс жалб қилиш, кредит ажратиш бўйича изланишга, ривожланишга ундайди.
Куни кеча Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш давлат дастурлари доирасида амалга оширилаётган лойиҳаларни кредитлаш тартибини такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, банклар трансформациясини тезлаштириш ва сифатли амалга ошириш мақсадида барча давлат банкларидаги акциядорлик вазифаси Молия вазирлигига юклатилди.
Йиғилишда Молия вазирлиги ва Марказий банкка Жаҳон банки билан биргаликда банк секторини узоқ муддатли ривожлантириш стратегиясини якунлаш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари тижорат банкларининг ҳозирги ҳолатини таҳлил қилиб, долзарб чора-тадбирларга тўхталиб ўтди.
Бугунги кунда банкларга қўйилган депозитларнинг 70 фоизи қисқа муддатли бўлгани ҳолда, кредитларнинг 90 фоизи узоқ муддатга берилган. Айрим банкларда жорий харажатлар даромадга нисбатан 60-70 фоизни ташкил этади.
Шу боис банкларни молиявий соғломлаштириш ва уларнинг барқарорлигини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Банкларнинг мижозга йўналтирилган, аҳолининг кенг қатламига мўлжалланган хизматларини кўпайтириш ҳамда кредитлаш тартибини соддалаштириш бўйича топшириқлар берилди. Онлайн ва мобил алоқа орқали хизмат кўрсатиш, чет элларда кенг тарқалган “скоринг” ва автоматлаштирилган модулли кредит ажратиш тизимини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.
Банкларнинг ташкилий тузилмасини такомиллаштириш, бизнесга йўналтирилган корпоратив бошқарув тизими ва кузатув кенгашларини жонлантириш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди. Инвестициявий жозибадорликни ошириш орқали хусусий сектор иштирокини кенгайтириш кераклиги таъкидланди.
– Энди банклар ресурс жалб этиш бўйича “ўз аравасини ўзи тортиши” керак. Шундагина бозор шароитига мос, замонавий бошқарув тизимига эга молиявий институтга айлана олади, – деди Президент.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилиб, Марказий банк ҳузурида ташкил этилаётган Банк ходимларини қайта тайёрлаш корпоратив маркази ва Тошкент молия институти бу борада жиддий шуғулланиши кераклиги айтилди. Банк ходимларининг мижозлар билан ишлашини рағбатлантириш, улар фаолиятини самарадорликка қараб баҳолаш индикаторларини жорий этиш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш сўнгида “Саноатқурилишбанк” ҳамда Халқ банкининг 2020 йил ва истиқболдаги режалари тақдимоти ўтказилди.

Tasks outlined to boost investment activities of banks
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on October 25 on the priority tasks of reforming the banking system and increasing the investment activity of banks.
Banks are instrumental in the development of entrepreneurship and financial support for production. Therefore, particular emphasis is placed in our country on improving the financial stability of banks and their role in society.
In recent years, 8.4 trillion soums have been allocated from the national budget to commercial banks to finance programs, 400 million US dollars to replenish working capital, and $ 1.7 billion to increase registered capital. In general, over the past two years, $ 3.3 billion of public funds have been assigned to shore up the capitalization of banks.
At the meeting, the President criticized the ineffective use of these funds, the poor level of banks to facilitate the implementation of promising projects and create new jobs, enhance the income of customers and the banks themselves.
For example, more than half of the credit resources of private banks is formed by deposits, whereas in state-owned banks the figure barely reaches 10 percent. More than 50 percent of the loan portfolio of public banks accounts for five major state-owned enterprises. Outdated software is still being used, resulting in the quality of banking services that hardly meet contemporary requirements.
In order to promote healthy competition in the sphere, the state’s presence in the activities of banks is phasing out. In particular, the percentage of loans issued under government programs is equated to the refinancing rate, while the fixation of rates will be completely liberalized from 2021. This will push banks to expand their customer base, search for new forms and methods of attracting resources and providing loans.
Yesterday, the President of Uzbekistan signed a decree envisaging additional measures to improve the crediting of projects implemented as part of state programs for the development of family entrepreneurship, in accordance with which, in order to accelerate and efficiently transform the state-owned banks, their corporatization is assigned to the Ministry of Finance.
At the meeting, the Ministry of Finance and the Central Bank were instructed to complete, together with the World Bank, the elaboration of a strategy for the long-term development of the banking sector.
President Shavkat Mirziyoyev analyzed the current state of commercial banks and expounded on upcoming relevant measures.
Today, 70 percent of bank deposits are short-term deposits, and 90 percent of loans are issued for long terms. In some banks, current expenses are 60-70 percent higher than revenues.
The meeting served to discuss issues of financial recovery and ensuring the stability of banks.
The head of our state instructed the executives to strengthen the customer focus of banks, expand services for various categories of citizens, and simplify lending. The necessity was emphasized of improving services via the internet and mobile applications, applying the scoring model widespread abroad and automated loan allocation.
Shavkat Mirziyoyev stressed the significance of improving the organizational structure of banks, enhancing corporate governance and the activities of supervisory boards. The necessity was noted of expanding the participation of the private sector in the banking sector through increasing its investment attractiveness.
“From now on, in the matter of attracting resources the banks are to “care for themselves”. Only in this way can they become a financial institution with a modern management system that meets market conditions,” the President insisted.