Ипак йўлининг қудрати: Ажойиб Хитой
Тошкент фотосуратлар уйида Хитой Халқ Республикаси ташкил топганининг 70 йиллиги муносабати билан “Ипак йўлининг қудрати: ажойиб Хитой” номли кўргазма ташкил этилди.
Унда Хитойнинг Дальян Бадиий академияси рассомлар уюшмаси аъзоларининг анъанавий рангтасвир асарлари томошабинлар эътиборига ҳавола этилмоқда.
Экспозицияда замонавий Хитой рангтасвирининг Чжан Лун Син, Куан Сяо Цзин, Ли Мин, Ян Лан Шэн, Ян Хуэй Дун, Ду Сун Жу сингари тасвирий санъат усталарининг олтмишдан ортиқ асарлари намойиш этилмоқда.
Асарларда мамлакатнинг гўзал, вазмин ва сокин табиати, мафтункор манзаралари лирик ва адабий талқин этилган. Анъанавий хитой рангтасвири ранглар ва чизиқлар ниҳоятда нафислиги билан ажралиб туради. Картиналар томошабинда фалсафий мушоҳада уйғотиб, унинг нафосат оламини тарбиялашга хизмат қилади. Хитойнинг бетакрор табиати, тоғларию шаршаралари, зумрад ўрмонлари, ўсимликлар бой дунёси ҳақида ҳикоя қилувчи ушбу кўргазма томошабинларда катта таассурот уйғотмоқда.

Silk Road Energy: Magnificent China
An exhibition under this title was organized in Tashkent House of Photography in connection with celebration of the 70th anniversary of the founding of the People’s Republic of China.
More than sixty works of Chinese artists, members of the Dalian Art College are presented at the exhibition.
The works reflect beautiful nature, mesmerizing landscapes of China. Traditional Chinese painting is distinguished by liveliness of lines and grace of colors. The paintings serve to inspire to philosophical reflection.
The exhibition, telling about the unique beauty of nature, mountains, waterfalls, emerald forests, makes an unforgettable impression on the audience.