Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент метрополитени Сергели йўналишининг қурилиши билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 29 ноябрдаги қарорига мувофиқ барпо этилаётган бу йўл пойтахтимиз транспорт коммуникациясининг яна бир муҳим тармоғидир. Лойиҳанинг умумий қиймати 82,6 миллион доллар бўлиб, 7 километр темир йўл ва 6 та бекат қурилиши белгиланган. Сергели йўналиши Чилонзор линиясининг "Олмазор" бекатига уланади.
Шу тариқа катта аҳолига эга Сергели тумани шаҳар маркази ва бошқа туманлари билан яна бир транспорт воситаси орқали боғланади. Жумладан, Сергелидан метрога ўтирган йўловчи "Буюк ипак йўли" бекатигача алмашмасдан етиб олиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари "Олмазор" бекати яқинида бўлиб, қурилиш ишларининг боришини кўздан кечирди. Сергели туманининг ривожланиб бораётгани, янги кўп қаватли уйлар қурилаётгани нуқтаи назаридан бу метро йўналиши улкан аҳамиятга эга эканини таъкидлади. Йўловчиларнинг метрополитенгача етиб олиши ва метрода ҳаракатланиши учун яратиладиган шароитлар билан қизиқди.
Шавкат Мирзиёев Яшнобод туманига ташриф буюриб, ерусти ҳалқа метросининг қурилиши билан ҳам танишди.
Узунлиги қарийб 55 километр бўлган мазкур транспорт тармоғининг умумий қиймати 422 миллион доллардан зиёд. Лойиҳа беш босқичда амалга оширилиши белгиланган.
Бугунги кунда унинг биринчи босқичи – метрополитеннинг “Дўстлик” бекатидан Қўйлиқ бозоригача бўлган 11 километрлик қисми қурилмоқда. Бу йўналишда 7 та бекат бўлади.
Айни пайтда “Дўстлик-2” ва “Оҳангарон” бекатлари қуриб битказилган.
Давлатимиз раҳбари янги келтирилган поездга чиқиб, мазкур бекатлар оралиғида юриб кўрди, станцияларда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Бекатлар йўловчиларга қулайлик яратувчи замонавий технологиялар, йўлкирани электрон тўлаш имконини берувчи турникетлар, эскалатор билан жиҳозланган.
Қўйлиқ бозоригача бўлган йўлнинг қолган қисмида ҳам пойдеворлар қуюлиб, таянч устунлар ўрнатиш якунланган. Балкалар ўрнатиш, бекатлар қуриш ишлари давом этмоқда.
Лойиҳанинг иккинчи босқичда Қўйлиқ бозори билан “Олмазор” бекати боғланади. Учинчи бўлиб “Беруний”, ундан кейин “Бодомзор” бекатигача бўлган қисм қурилади. Сўнгги босқичда эса ҳалқа метро линияси яна “Дўстлик” бекатига уланади.

Construction of the first overground stations in Tashkent has been completed
The line, built according to the resolution of the Head of the state of November 29, 2016, is designed to become an important transport and communication artery of Tashkent. The project cost is 82.6 million dollars, it is planned to lay 7 kilometers of tracks and construct 6 stations. Sergeli branch will connect to the Olmazor metro station of Chilanzar branch, which will connect the densely populated Sergeli district with the center and other districts of the city. A passenger leaving from Sergeli by metro can get to Buyuk Ipak Yuli station without transfer.
The Head of the state followed the progress of construction activities at Olmazor station. He noted the exceptional importance of this line, taking into account the growing pace of development of Sergeli district and housing construction. The President inquired about conditions to be created for metro users.
Shavkat Mirziyoyev also visited Yashnabad district, where he became familiar with construction of the ring line of the overground metro.
The cost of this transport network with a length of almost 55 kilometers is estimated at more than 442 million dollars. The project is implemented in five stages. Currently, within the framework of the first phase, an 11-kilometer overground metro line is being laid from Dustlik station to Kuyluk market. Construction of 7 stations is envisaged on this line. Construction of Dustlik-2 and Okhangaron stations has been completed.
The Head of the state made a trip between these stations on a new rolling stock, got acquainted with conditions created at the stations.
The stations are equipped with the latest technology, turnstiles with the possibility of contactless payment for travel, escalators.
In the remaining segment to Kuyluk market, the installation of load-bearing supports was completed, the installation of beams and construction of stations continues.
At the second stage of the project, it is planned to link the Kuyluk market with Olmazor station, then the line will continue to Beruni station, and from there to Bodomzor station. At the final stage, the line closes at Dustlik station and forms a ring.