Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Франция элчиси билан учрашди
Жорий йилнинг 23 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида адлия вазири Русланбек Давлетовнинг Франция Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Изабел Сервоз-Галлуччи билан учрашуви бўлиб ўтди.
Ташрифдан кўзланган мақсад вазирлик фаолияти билан танишиш, икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Р. Давлетов меҳмонларни қутлар экан, уларни вазирлик тузилмаси, унинг асосий вазифалари ва фаолияти билан таништирди, шунингдек, адлия органларида коррупцияга қарши курашиш ҳамда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди.
Ўз навбатида И. Сервоз-Галлуччи Р. Давлетовга самимий учрашув учун миннатдорлик билдирди ва Ўзбекистонда Президентимиз Шавкат Мирзиёев бошчилигида амалга оширилаётган ҳуқуқий ислоҳотларнинг замонавий босқичида вазирлик томонидан янги вазифалар амалга оширилишида кўмак беришга тайёр эканини билдирди.
Учрашув чоғида томонлар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Франция Республикасининг муҳрини сақловчи Адлия вазирлиги ўртасида алмашинув ва ҳуқуқий ҳамкорлик тўғрисида имзоланган Маъмурий келишув доирасида икки мамлакат адлия органлари ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Таъкидлаш жоизки, учрашув якунида юқорида қайд этилган Маъмурий келишувнинг амалий ижроси бўйича Ишчи гуруҳ тузиш ва халқаро экспертлар иштирокида стажировкалар ва семинар-тренинглар ташкил этишни кўзда тутувчи «Йўл харитаси», шунингдек мазкур Келишувни самарали амалга оширишга қаратилган бошқа чора-тадбирларни ишлаб чиқишга келишиб олди.

Министр юстиции Узбекистан встретился с послом Франции
23 октября 2019 года министр юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетов встретился с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Франции в Республике Узбекистан Изабель Сервоз-Галлуччи.
Цель визита — ознакомление с деятельностью министерства и обсуждение вопросов развития двустороннего сотрудничества.
Минист ознакомил гостей со структурой, основными задачами, функциями и деятельностью министерства, также о принимаемых мерах по искоренению коррупции в органах юстиции и обеспечению защиты прав и интересов человека.
В свою очередь, посол, поблагодарив Р. Давлетова за организацию встречи, выразила готовность оказать содействие в реализации министерством задач на современном этапе реализации правовых реформ, которые осуществляются в Узбекистане под руководством Президента Ш. Мирзиёева.
В ходе встречи, прошедшей в конструктивной и доброжелательной атмосфере, стороны обсудили вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества между органами юстиции двух стран в рамках Административного соглашения об обменах и сотрудничестве в правовой сфере между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Министерством юстиции, Хранителем печати Французской Республики.
Следует отметить, что по итогам встречи стороны договорились о создании рабочей группы по практической реализации вышеуказанного Административного соглашения и разработки «дорожной карты», предусматривающей организацию стажировок и семинар-тренингов с участием международных экспертов и другие мероприятия, нацеленные на эффективную реализацию данного соглашения.