Ўзбекистон делегацияси АҚШ Савдо ваколатхонаси раҳбарияти билан учрашди
Жорий йилнинг 22 октябрь куни Вашингтонда Ўзбекистон делегацияси АҚШ Савдо ваколатхонаси раҳбарияти билан учрашди.
Унда АҚШ билан инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиши билан унинг глобал бозорга интеграцияси жараёнидаги алоқалар истиқболлари ҳамда асосий шериклар билан мустаҳкам савдо муносабатларини йўлга қўйиш масалалари муҳокама этилди.
АҚШ қонунчилигига мувофиқ, Ўзбекистонни бозор иқтисодиёти давлати сифатида эътироф этиш ҳамкорликни жадаллаштиришнинг муҳим қадами бўлиши таъкидланди. Бу ўз навбатида ўзаро савдо учун мавжуд бўлган тўсиқларни бартараф этиш имконини беради.
Бу борада мулоқотда Ўзбекистонни GSP тизими бенефициари сифатида жорий мақомини сақлаб қолиш истаги ҳақида сўз борди. Америка томонидан интеллектуал мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва меҳнат қонунчилигига риоя этилишини таъминлаш бўйича Ҳукуматимиз тарафидан олиб борилган чора-тадбирлар юқори баҳоланди.
Савдо ваколатхонаси раҳбарияти Жаҳон савдо ташкилотига кириш бўйича навбатдаги музокараларда Ўзбекистон ҳукуматини қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини билдирди.
АҚШ Савдо ваколатхонаси - АҚШ савдо қонунчилигини ишлаб чиқиш, икки ва кўп томонлама савдо келишувларини тузиш, ташқи савдо сиёсатини мувофиқлаштириш билан шуғулланувчи АҚШ ҳукумати агентлиги (вазирлик) саналади. АҚШ Президенти ижро офисининг бир қисми ҳисобланади.

Делегация Узбекистана провела встречу с руководством Торгового представительства США
22 октября текущего года в Вашингтоне делегация Узбекистана провела встречу с руководством Торгового представительства США.
В контексте обсуждения расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с США были, в частности, затронуты перспективы взаимодействия в сфере процессов интеграции Узбекистана в глобальный рынок посредством вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) и налаживания прочных торговых связей с ключевыми партнерами.
Отмечалось, что большим шагом к ускоренной интенсификации партнерства может стать признание Узбекистана страной с рыночной экономикой в соответствии с законодательством США, что в свою очередь позволит устранить имеющиеся барьеры для взаимной торговли.
В данном ключе диалог коснулся намерений Узбекистана сохранить текущий статус бенефициара системы GSP: американской стороной были высоко отмечены осуществленные Правительством меры по обеспечению соблюдения трудового законодательства и защиты прав интеллектуальной собственности.
Руководство Торгового представительства выразило готовность поддержать позицию Правительства Узбекистана в последующих переговорах по вступлению в ВТО.
Торговое представительство США — правительственное агентство (министерство) США, занимающееся разработкой Торгового законодательства США, составлением двухсторонних и многосторонних торговых соглашений, координацией внешнеторговой политики. Является частью Исполнительного офиса Президента США.