Ўзбекистон – ЕИ: ҳамкорлик доираси кенгаймоқда
Тошкентда Ривожланиш мақсадидаги ҳамкорлик бўйича “Ўзбекистон – Европа Итттифоқи” кичик қўмитасининг иккинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги делегацияси, Европа комиссиясининг Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё бўйича бўлими ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда қатор вазирлик ва идоралар, жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда секторал ислоҳотлар ва жорий лойиҳаларнинг бугунги аҳволи муҳокама қилинди. Европа Иттифоқи билан аграр соҳадаги ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган, хусусан, Қишлоқ хўжалиги, Сув хўжалиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирликлари, шунингдек, Агросаноат мажмуаси ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги масъул мутахассислари иштирокидаги бир қатор лойиҳалар, тақдимотлар намойиш қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ҳамда Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси мутахассисларининг атроф-муҳит муҳофазаси бўйича маърузалари тингланди.
ЕИ билан ҳамкорликда амалга оширилаётган Эразмус+ минтақавий дастури ва Марказий Осиё таълим платформаси лойиҳаларининг жорий ҳолатига бағишланган музокараларда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Европа Иттифоқи делегацияси вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон ЕИнинг Наркотик моддалар билан ва уюшган жиноятчиликка қарши кураш бўйича ҳаракатлар режаси ҳамда Демократия ва инсон ҳуқуқлари бўйича Европа инструменти каби лойиҳаларида фаол иштирок этмоқда. Айни йўналишлардаги ҳамкорлик мамлакатимизда Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Гиёҳванд моддалар назорати бўйича Миллий ахборот-таҳлил маркази фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган.
ЕИ билан ҳамкорлик жараёнида мамлакатимизда давлат хизматлари кўрсатиш тизимини такомиллаштириш муҳим ўрин тутади. Мажлис давомида ЕИ делегацияси аъзоларига Ўзбекистонда аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш бўйича амалга оширилган ишлар, соҳадаги ўзгаришлар хусусида маълумот берилди. Ҳудудларда барпо этилаётган барча қулайликларга эга Давлат хизматлари марказлари фаолиятига бағишланган тақдимот намойиш этилди.
Мажлис якунида Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасида 2014-2020 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик бўйича индикатив дастур доирасидаги лойиҳаларнинг амалга оширилиши билан боғлиқ ҳисоботлар тингланди. 2021-2027 йилларга бағишланган индикатив дастур ишлаб чиқиш масаласи кўриб чиқилди.

Узбекистан – ЕС: расширяются рамки сотрудничества​
В Ташкенте состоялось второе заседание Подкомитета “Узбекистан – Евросоюз” по сотрудничеству в целях развития.
В мероприятии, организованном Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Делегацией Европейского союза в Узбекистане и отделом по Центральной Азии, Ближнему Востоку и Южной Азии Европейской комиссии, приняли участие представители ряда министерств и ведомств, общественных структур.
На заседании обсуждалось состояние секторальных реформ и текущих проектов. Представлен ряд проектов и презентаций, направленных на развитие сотрудничества с Европейским союзом в аграрной сфере, подготовленных ответственными специалистами министерств водного и сельского хозяйства, экономики и промышленности, а также Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения.
Заслушаны доклады сотрудников Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и Государственного комитета промышленной безопасности.
В обсуждениях текущего состояния проектов региональной программы "Эразмус+" и Центральноазиатской платформы образования, реализуемых совместно с ЕС, выступили представители Министерства высшего и среднего специального образования и Делегации Европейского союза в Узбекистане.
В настоящее время Узбекистан активно участвует в таких проектах ЕС, как "План действий по борьбе с наркотиками и организованной преступностью", "Европейский инструмент в области демократии и прав человека". Сотрудничество направлено на совершенствование деятельности Пограничных войск Службы государственной безопасности и Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В сотрудничестве с ЕС особое место занимают вопросы совершенствования государственных услуг в нашей стране. В ходе заседания члены делегации ЕС были ознакомлены с осуществляемыми реформами в этом направлении, позитивными изменениями по оказанию услуг населению в Узбекистане. Представлена презентация о деятельности новых, современных центров государственных услуг, которые построены в разных регионах страны, оснащены всем необходимым, имеют соответствующие условия.
В конце мероприятия заслушан отчет о реализации проектов в рамках индикативной программы сотрудничества на 2014-2020 годы между Узбекистаном и Европейским союзом. Рассмотрен вопрос разработки индикативной программы на 2021-2027 годы.