Вашингтон шаҳрида Жаҳон банки Президенти Д.Малпасс билан учрашув бўлиб ўтди
Вашингтон шаҳрида Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Жаҳон банки Президенти Д.Малпасс ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида мамлакатимизда олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотларда Жаҳон банкининг иштироки ҳамда устивор лойиҳаларни молиялаштиришни кенгайтириш истиқболлари муҳокама этилди.
Жаҳон банки Президенти мамлакатимиз ҳукуматини халқаро молия институтлари билан ҳамкорликни мувофиқлаштириш Платформасини амалга ошириш бошлангани муносабати билан табриклади. Бу жараёнда Ўзбекистон биринчи бешта пилот мамлакатдан бири сифатида танлаб олинган.
Мазкур платформанинг Ўзбекистон учун афзалликлари ҳакида гапирар экан, Д.Малпасс кўп векторли ўзгаришлар жараёнини олиб боришда халқаро молия институтлари ва Ҳукумат ўртасида аниқ ҳамда самарали мулоқотни таъминлаш учун бу кенг имкониятлар эканлигини таъкидлади.
Жаҳон банки Президенти шунингдек, мамлакатга инвестицияларни жалб қилишнинг муҳим омили сифатида банк-молия тизимини ривожлантириш ҳамда миллий иқтисодиётда хусусий сектор улушининг ўсишини рағбатлантиришга кўмак кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар аниқ қўшма саъй-ҳаракатларнинг изчиллигини қайд этиб, белгиланган йўналишлар доирасида ҳамкорлик бўйича келишиб олдилар.

В Вашингтоне состоялась встреча с Президентом Всемирного банка Д.Малпассом
В Вашингтоне состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана С.Умурзакова с Президентом Всемирного банка Д.Малпассом.
В ходе встречи были обсуждены перспективы участия Всемирного банка в экономических реформах, проводимых в стране и расширения финансирования приоритетных проектов.
Президент Всемирного банка поздравил Правительство страны в связи с началом реализации Страновой платформы координации сотрудничества с МФИ, для которой Узбекистан был выбран в числе первых пяти пилотных стран.
Говоря о преимуществах платформы для Узбекистана, Д.Малпасс отметил широкие возможности для обеспечения эффективного диалога и четкой координации между Правительством и международными финансовыми институтами в проведении многовекторных трансформационных процессов.
Также глава Всемирного банка выразил готовность оказать содействие в развитии банковско-финансовой системы, как определяющего фактора для привлечения инвестиций в страну, а также в стимулировании роста доли частного сектора в национальной экономике.
По итогам встречи стороны пришли к договоренностям о взаимодействии в рамках выделенных направлений и наметили последовательность конкретных совместных действий.