"Open Andijan" I халқаро инвестиция форуми: самара ва натижалар
"Open Andijan" I халқаро инвестиция форуми иштирокчи ва меҳмонлари Ўзбекистон Швейцарияси деб аталувчи сўлим Хонобод шаҳрида бўлиб, мамлакатимиз, хусусан, Андижон вилоятининг туристик имкониятлари билан танишди.
Меҳмонлар вилоят маркази ва Хонобод шаҳри йўналишида жойлашган Булоқбоши, Хўжаобод, Жалақудуқ, Қўрғонтепа туманлари, Қорасув шаҳрида амалга оширилган бунёдкорлик, ободонлаштириш ишларини кўришди.
Денгиз сатҳидан 750 метр баландликда жойлашган Хонобод шаҳри ўзининг хушманзара, гўзал табиати, салқин ва кислородга бой ҳавоси билан нафақат юртдошларимизни, балки хорижий сайёҳларни ҳам ром этиб келади.
Президентимизнинг 2017 йилнинг 16 августдаги “2018-2019 йилларда туризм соҳасини ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида шаҳарда аҳолининг кўнгилли дам олиши, туризмни ривожлантиришга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бу борада “Мадалбеков”, “Андижон макро строй”, “Elegant innovation” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан меҳмонхона, дам олиш масканлари, шунингдек, “Хонобод” сиҳатгоҳи қурилиб, ишга туширилди.
Шаҳарнинг Истиқлол маҳалласидаги 30 гектар адирлик ҳудудида 2 мингдан зиёд дала-ҳовлилар қурилгани эса дам олувчилар ва сайёҳларга катта қулайликлар яратади.
Форум иштирокчилари Хонободнинг Хонтоғ адирликларидаги дала-ҳовлилар барпо этилган дам олиш маскани ҳудудида ташкил этилган тадбирда қатнашиб, Хонобод шаҳри, вилоятнинг туристик имкониятлари ҳақида кенг маълумот олди.
– Бугунги кунда вилоятда маҳаллий ва республика аҳамиятига молик 359 та тарихий ва маданий мерос объекти мавжуд, – дейди Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Андижон вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Б.Каримов. – Улардан 115 таси археологик, 70 таси меъморий ёдгорлик, 96 таси маҳобатли санъат ёдгорлиги, ҳайкаллар бўлиб, 78 таси диққатга сазовор жойлар ва зиёратгоҳлардир.
Вилоятда 117 та туристик объект мавжуд. Улардан танлаб олинган 9 та объект бўйича туристик йўналишлар ишлаб чиқилган. Шунингдек, бир вақтнинг ўзида 1,5 минг нафарга яқин сайёҳни қабул қилиш имконига эга 20 дан ортиқ меҳмонхона мавжуд. Уларнинг аксариятида сайёҳлар ва хорижий меҳмонларга хизмат кўрсатиш учун зарур қулайликлар яратилган.
Тадбирда вилоят тадбиркорлари ва хорижий инвесторлар ўртасида Хонободда амалга ошириладиган янги лойиҳалар, инвестиция киритиш, туризмни ривожлантириш бўйича ҳамкорлик юзасидан музокаралар ўтказилди.
Бир сўз билан айтганда, ўттиздан ортиқ давлатлардан 350 нафарга яқин инвесторлар қатнашган "Оpen Andijan" I халқаро инвестиция форуми самарали якунланди. Форум доирасида жами 405 миллион АҚШ доллари миқдоридаги тўғридан-тўғри 22 та, шунингдек, 60 миллион АҚШ долларига тенг бўлган 12 та экспорт шартномаси имзоланди.

Итоги I международного инвестиционного форума “Open Andijan”
Гости и участники I международного инвестиционного форума “Open Andijan” посетили Ханабад, именуемый узбекской Швейцарией, ознакомились с туристическими возможностями нашей страны, в частности Андижанской области.
Гости ознакомились с созидательной, благоустроительной работой, проделанной в расположенных по направлению к Ханабаду и областному центру Булакбашинском, Ходжаабадском, Джалалкудукском, Кургантепинском районах и в городе Карасу.
Расположенный на высоте 750 метров над уровнем моря Ханабад своими прекрасной природой, прохладным и обогащенным кислородом воздухом радует не только наших соотечественников, но и зарубежных туристов.
Согласно постановлению Президента нашей страны “О первоочередных мерах по развитию сферы туризма на 2018-2019 годы” от 16 августа 2017 года осуществляется весомая работа, направленная на хороший отдых населения, развитие туризма. Обществами с ограниченной ответственностью “Мадалбеков”, “Андижон макро строй”, “Elegant innovation” возведены и сданы в эксплуатацию гостиница, учреждения для отдыха, санаторий “Хонобод”.
На холмистой территории площадью 30 гектаров в махалле “Истиклол“ построено свыше 2 тысяч загородных домов, что создает большие удобства для отдыхающих и туристов.
Участники форума приняли участие в мероприятии, состоявшемся на территории учреждения отдыха, возведенного на холме Хонтог города Ханабад, получили подробную информацию о туристических возможностях области.
- На сегодняшний день в области имеется 359 объектов исторического и культурного наследия местного и республиканского значения, - говорит начальник Андижанского областного регионального управления Государственного комитета по развитию туризма Б.Каримов. - 115 из них – археологические, 70 – архитектурные памятники, 96 – памятники монументального искусства, статуи, 78 – достопримечательности и места поклонения.
В области 117 туристических объектов. По 9 из них разработаны туристические направления. Имеется свыше 20 гостиниц, способных принять одновременно почти 1,5 тысячи туристов. В большинстве из них созданы необходимые удобства для обслуживания туристов и зарубежных гостей.
На мероприятии состоялись дискуссии между предпринимателями области и зарубежными инвесторами о сотрудничестве в новых проектах в Ханабаде, внесении инвестиций, развитии туризма.
- I международный инвестиционный форум “Open Andijan”, в котором приняли участие почти 350 инвесторов более чем из 30 стран, завершился успешно. В рамках форума подписано 22 прямых договора на 405 миллионов долларов США, 12 экспортных договоров на 60 миллионов долларов США.