Осиё тараққиёт банки вице-президенти Ш.Чен билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон делегациясининг Жаҳон банки ва Халқаро валюта жамғармаси бошқаруви кенгашининг йиллик мажлислари майдонида Осиё тараққиёт банки вице-президенти Ш.Чен билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув соғлиқни сақлаш, таълим, сув ресурсларини бошқариш ва ирригация, аграр соҳа, сув таъминоти ва канализация тизими қурилиши ва реконструкцияси, энергетика ҳамда молия сектори каби устивор йўналишларни қамраб олган ҳолда Ўзбекистон билан стратегик ҳамкорлик муҳокамасига бағишланди.
Банк раҳбарияти арзон турар-жойлар, уй-жой ва коммунал хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, автомобиль ва темир йўлларни қуриш ҳамда электрлаштириш дастурларини амалга оширишда эришилган сезиларли ютуқларни қайд этди ва мамлакатда 2019-2021 йилларга мўлжалланган амалиётлар бўйича Бизнес-режа ва Шериклик стратегиясини қабул қилиш ҳисобига тизимли ҳамкорликка ўтилгани билан қутлади.
Мулоқот чоғида асосий эътибор бу йил Ўзбекистон раислигида ўтказилаётган Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлиги тадбирларига, шунингдек, жорий йил ноябрь ойида Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлигининг вазирлар даражасидаги конференциясида Осиё тараққиёт банки президенти Т.Накаонинг иштироки истиқболларига қаратилди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар ҳамкорликни янада кенгайтириш учун истиқболли йўналишларни белгилаб олдилар ва шерикликнинг самарадорлигини таъминлашга биргаликдаги саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Ш.Ченом
В рамках Ежегодных собраний Совета управляющих Всемирного банка и Международного валютного фонда состоялась встреча делегации Узбекистана с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Ш.Ченом.
Встреча была посвящена обсуждению стратегического партнерства с Узбекистаном, охватывающего такие приоритетные сферы, как здравоохранение, образование, управление водными ресурсами и ирригацией, аграрный сектор, строительство и реконструкция систем водоснабжения и канализации, энергетика и финансовый сектор.
Руководство банка отметило значительный прогресс, достигнутый в реализации программ доступного жилья, повышения качества жилищно-коммунального обслуживания, строительства и электрификации железных и автомобильных дорог и приветствовало переход на системное сотрудничество за счет принятие Стратегии партнерства и Бизнес-плана по операциям в стране, рассчитанных на 2019-2021 гг.
Особое внимание в ходе диалога было уделено мероприятиям Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), в этом году проводимых под председательством Узбекистана и перспективы участия в министерской конференции ЦАРЭС в ноябре текущего года Президента АБР Т.Накао.
По итогам встречи стороны наметили перспективные направления для дальнейшего расширения сотрудничества и договорились прилагать совместные усилия для обеспечения результативности партнерства.