Халқаро валюта жамғармасининг фармойиш берувчи директори этиб тайинланган К.Георгиева билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 октябрь куни Инвестициялар ва савдо вазири С.Умурзаков Халқаро валюта жамғармасининг фармойиш берувчи директори этиб тайинланган К.Георгиева билан учрашди.
Халқаро валюта жамғармаси раҳбари Ўзбекистоннинг улкан ресурс ва демографик салоҳиятга эга давлат эканлигини эътироф этиб, ислоҳотлар жараёнига юқори баҳо берди. Мамлакат ҳукумати томонидан молия ташкилотлари ва хорижий инвесторлар билан ўзаро муносабатларга оид танланган йўналиш ҳозирги шароитда жадал ижтимоий-иқтисодий ўсиш суръати учун мақбул эканлигини таъкидлади.
Бу борада макроиқтисодий ислоҳотлар, хусусан, давлат корхоналари сектори ва банк тизимини янада жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Халқаро валюта жамғармаси раҳбарияти Республика иқтисодиётининг самарадорлиги ва рақобатбардошлигини оширишга ахборот ва маслаҳат кўмагини кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди. Шу муносабат билан яқин истиқболда Тошкентга доимий вакилни юбориш масаласи кўриб чиқилади.
Учрашув якунлари бўйича келгуси алоқаларнинг қатор амалий масалалари ишлаб чиқилди ҳамда Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистондаги вазирлик ва идоралар билан ҳамкорлиги механизмлари муҳокама қилинди.

Состоялась встреча с вновь назначенным директором-распорядителем Международного валютного фонда (МВФ) К.Георгиевой
19 октября текущего года прошла встреча министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с вновь назначенным директором-распорядителем Международного валютного фонда (МВФ) К.Георгиевой.
Глава МФВ высоко оценила процессы реформирования Узбекистана, как страны с большим ресурсным и демографическим потенциалами, отметив, что избранная правительством страны текущая модель взаимоотношений с иностранными инвесторами и финансовыми организациями является оптимальной для ускоренного социально-экономического роста в имеющихся условиях.
В данном ключе были обсуждены вопросы дальнейшей интенсификации макроэкономических реформ, в частности сектора государственных предприятий и банковской системы.
Руководство МФВ выразило готовность оказать информационное и консультационное содействие для повышения конкурентоспособности и производительности экономики Республики, в связи с чем в ближайшей перспективе будет рассмотрен вопрос о направлении в Ташкент постоянного представителя.
По итогам встречи был также проработан ряд практических вопросов дальнейшего взаимодействия и обсуждены механизмы кооперации МФВ с министерствами и ведомствами Узбекистана.