Ўзбекистон делегациясининг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Президенти Цзинь Лицюнь бошчилигидаги раҳбарияти билан учрашуви бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 октябрь куни Вашингтонда Ўзбекистон делегациясининг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Президенти Цзинь Лицюнь бошчилигидаги раҳбарияти билан учрашуви бўлиб ўтди. Унда ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва лойиҳаларни амалга ошириш кўриб чиқилди ва таҳлил этилди.
Томонлар Бухоро вилоятида инфратузилмавий қурилиш лойиҳаларида (сув таъминоти, канализация тизимлари, йўлларни қайта қуриш) эришилган ютуқларни ижобий баҳоладилар. Ҳозирги пайтда Қорақалпоғистон Республикасида ҳам  лойиҳаларни қамраб олган ҳолда Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг иккита миссияси Ўзбекистонда жадал суръатда ишламоқда.
Шунингдек, Жаҳон банки билан биргаликда қишлок жойларни ободонлаштириш дастури бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш муҳокама қилинди. Бу масалалар борасидаги музокаралар аллақачон олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, аҳолини иссиқ сув ва иссиқлик энергияси билан таъминлаш сифатини сезиларли оширишга имкон берувчи замонавий тежамкор технологияларни татбиқ этиш ва иссиқлик таъминоти тизимини ривожлантириш бўйича комплекс лойиҳаларга Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки ресурсларини жалб этишни инобатга олиб, келгуси ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Ушбу лойиҳаларни Европа инвестиция банки билан ҳамкорликда амалга ошириш таклиф этилди.
Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Бошқаруви кенгашининг 2024 йилдаги йиғилишини Ўзбекистонда ўтказиш истиқболлари алоҳида муҳокама этилди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар келгуси ҳамкорликнинг устивор йўналишларини қайд этдилар ва қўшма ташаббусларни амалга оширишни жадаллаштириш тўғрисида келишиб олдилар.

Встреча делегации Узбекистана с руководством Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ)
19 октября в Вашингтоне прошла встреча делегации Узбекистана с руководством Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) по главе с Президентом Цзинь Лицюнем, в ходе которой был проведен анализ текущего состояния сотрудничества и реализации проектов.
Стороны позитивно оценили продвижение в части проектов инфраструктурного строительства (водоснабжение, системы канализации, реконструкция дорог) в Бухарской области: две миссии АБИИ в настоящее время в ускоренном режиме работают в Узбекистане, охватывая при этом также проекты в Республике Каракалпакстан.
Также обсуждалась активизация сотрудничества по программам благоустройства сельской местности в кооперации со Всемирным банком, в части которых уже ведутся заемные переговоры.
Помимо этого, были рассмотрены перспективы дальнейшего наращивания партнерства, имея в виду привлечение ресурсов АБИИ к комплексным проектам по развитию систем теплоснабжения и внедрению современных ресурсосберегающих технологий, которые позволят существенно повысить качество обеспечения населения тепловой энергией и горячей водой. Данные проекты предложено реализовать в софинансировании с Европейским инвестиционным банком.
Отдельно была обсуждена перспектива проведения в Узбекистане Ежегодного заседания Совета управляющих АБИИ в 2024 году.
По итогам встречи стороны зафиксировали приоритетные направления дальнейшего сотрудничества и договорились об ускорении реализации совместных инициатив.