Халқаро валюта жамғармасининг собиқ раҳбари, Eвропа Марказий банкининг янги сайланган раиси Кристин Лагард билан учрашув бўлиб ўтди
19 октябрь куни Жаҳон банки ва Халқаро валюта жамғармаси бошқаруви кенгашининг йиллик мажлислари майдонида Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири ҳамда Халқаро валюта жамғармасининг собиқ раҳбари, Eвропа Марказий банкининг янги сайланган раиси Кристин Лагард ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида К. Лагардга EMБ раҳбари лавозимига сайлангани муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг табриги ва самимий истаклари битилган расмий мактуби топширилди.
Учрашувда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширилиши ҳолати, шунингдек, улар билан боғлиқ долзарб масалалар: замонавий тартибга солиш механизмларини жорий этиш орқали иқтисодиётни эркинлаштириш, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва халқаро ривожланиш институтлари маблағларини янада фаол жалб қилиш, капитал бозорини ривожлантириш, ҳудудий ва тармоқ ривожлантириш дастурлари мухокама килинди.
Ўзбекистон билан ҳамкорликнинг келгуси истиқболлари ҳақида гапирганда, учрашувда салоҳиятли ҳамкорлик ва Республика ҳукуматига мамлакатни ўзгартириш жараёнларини жадаллаштириш ва ислоҳотларнинг такрорланмаслигини таъминлашда амалий ёрдам бериш масалалари кўтарилди.

Состоялась встреча с экс-главой Международного валютного фонда, вновь избранным Председателем Европейского Центрального банка Кристин Лагард
19 октября на полях Ежегодных заседаний Совета управляющих Всемирного банка и Международного валютного фонда состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана с экс-главой Международного валютного фонда, вновь избранным Председателем Европейского Центрального банка Кристин Лагард.
В ходе встречи К.Лагард было вручено официальное письмо Президента Республики Узбекистан с поздравлениями и пожеланиями успехов по случаю избрания на высокий пост руководителя ЕЦБ.
Также на встрече был обсуждён ход реализации социально-экономических реформ, а также связанные с ними актуальные вопросы: либерализация экономики путем внедрения современных механизмов регулирования, более активное привлечение прямых иностранных инвестиций и средств международных институтов развития, стимулирование развития рынка капитала, программы регионального и отраслевого развития.
Говоря об дальнейших перспективах сотрудничества с Узбекистаном, на встрече были подняты вопросы потенциального сотрудничества и содействия Правительству Республики в интенсификации процессов трансформации страны и обеспечению необратимости проводимых реформ.