Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Ислом тараққиёт банки Президенти ва Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом Корпорациясининг ижрочи раҳбари билан учрашувлари бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 октябрь куни Вашингтонда Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Президенти Б.Ҳажар ва Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом Корпорациясининг (ХСРИК) ижрочи раҳбари А. Сажиний билан учрашди.
Ўзбекистоннинг жорий йил Ислом тараққиёт банкининг барча институтлари аъзоси бўлганини ҳисобга олганда иштирокчилар ИТБ гуруҳи билан стратегик ҳамкорлик суръати ниҳоятда юқори эканлиги билан ажралиб туриши ҳақида якдил фикр билдирдилар. Бу эса 2019-2022 йилларда Ўзбекистон билан ҳамкорлик Стратегияси доирасида мазкур молия институтининг улкан ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни амалга оширишда иштирокини кенгайтириш имконини беради.
Конструктив мулоқотда алоқаларнинг долзарб нуқтаси, шу жумладан, Ўзбекистонда давлат-хусусий шериклик асосида мактабгача таълим муассасалари тармоғини ривожлантириш бўйича дастурда Ислом тараққиёт банкининг Араб Мувофиқлаштирувчи гуруҳи жамғармалари билан қўшма иштироки истиқболлари масаласи ҳам муҳокама этилди.
Шунингдек, автомобиль йўлларини қуриш, тиббиёт марказлари ва клиникаларни технологик жиҳозлаш ҳамда аҳолининг турмуш шароитини комплекс яхшилаш соҳаларидаги истиқболли лойиҳалар рўйхати кўриб чиқилди.
Учрашув якунига кўра, ИТБ раҳбарияти муҳокама этилган вазифаларнинг иқтисодий тамойилларини ўрганиш учун жорий йилнинг ўзида миссияни юборишга тайёр эканлигини билдирди.

Состоялись встречи министра инвестиций и внешней торговли с Президентом Исламского банка развития и исполнительным директором Исламской корпорации по развитию частного сектора
19 октября текущего года в Вашингтоне прошли встречи министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с Президентом Исламского банка развития (ИБР) Б.Хаджаром и исполнительным директором Исламской корпорации по развитию частного сектора (ИКРЧС) А. Седжини.
Участники встречи сошлись во мнении, что масштабы роста стратегического партнерства с группой ИБР с учетом того факта, что Узбекистан в этом году стал членом всех институтов ИБР, отличаются крайне прогрессивной динамикой, что создает условия для расширения участия данного финансового института в реализации проектов высокой социальной значимости в рамках Стратегии партнерства с Узбекистаном на 2019-2022гг.
Конструктивный диалог затронул актуальные точки контакта, в том числе перспективы участия ИБР совместно с фондами Арабской Координационной Группы в программе по развитию сети дошкольных образовательных учреждений в Узбекистане на основе государственно-частного партнерства.
Также был совместно рассмотрен перечень перспективных проектов в сфере строительства автомобильных дорог, технологического оснащения медицинских центров и клиник и комплексного улучшения условий жизни населения.
По итогам встречи руководство ИБР выразило готовность уже в этом году направить миссии для изучения экономических аспектов обсужденных инициатив.
В ходе отдельной встречи министр инвестиций и внешней торговли обсудил с исполнительным директором ИКЧРС вопросы сотрудничества с Узбекистаном, рассмотрев, в частности, перспективы увеличения лимитов финансирования, внедрения новых финансово-технических инструментов. Также диалог позволил рассмотреть частные вопросы узбекских компаний–клиентов корпорации и совместными усилиями выработать решения.