Душанбе шаҳридаги вазирликлараро маслаҳатлашувлар
2019 йилнинг 17-18 октябрь кунлари Душанбе шаҳрида МДҲга аъзо давлатларнинг ахборот соҳасидаги ҳамкорлиги мавзусида вазирликлараро маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди бўлиб ўтди.
Учрашувда Арманистон, Беларусь, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Ўзбекистон матбуот хизматлари раҳбарлари ва ходимлари ҳамда Ҳамдўстлик Ижроқўми вакиллари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари кўп томонлама ва икки томонлама шаклларда ташқи сиёсатни ёритиш ҳамда ОАВ билан ҳамкорлик борасида тажриба алмашдилар, жамоатчилик фикри ва медиа-манбалар билан ишлашнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар.
Маслаҳатлашувлар доирасида унинг иштирокчиларига 2019 йил 27 июль куни имзоланган “Оммавий ахборот воситалари мустақиллигини таъминлаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари ахборот хизматлари фаолиятини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" Ўзбекистон Президенти қарорининг асосий жиҳатлари тўғрисида маълумот берилди.

Межмидовские консультации в г.Душанбе
17-18 октября 2019 года в г.Душанбе прошел очередной раунд межмидовских консультаций на тему взаимодействия государств-участников СНГ в информационной сфере.
Во встрече приняли участие руководители и представители пресс-служб Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана, а также Исполкома Содружества.
Стороны обменялись опытом информационного сопровождения внешней политики и взаимодействия со СМИ как в многостороннем, так и двустороннем форматах, рассмотрели актуальные вопросы работы с общественным мнением и медиа-ресурсами.
В рамках консультаций их участники были ознакомлены с основными положениями подписанного 27 июня 2019 года Постановления Президента Узбекистана «О дальнейших мерах по обеспечению независимости средств массовой информации и развитию деятельности пресс-служб государственных органов и организаций».