2019 йилнинг 18 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Малайзия Ташқи ишлар вазири ўринбосари Марзуки Яҳя бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбат чоғида турли соҳалардаги Ўзбекистон - Малайзия муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва уларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ҳамкорлик кун тартибини томонларни қизиқтирган барча соҳалардаги аниқ ташаббуслар ва лойиҳалар билан бойитишга алоҳида эътибор қаратилиши тасдиқланди.
Шу жиҳатдан 15-октабрда Тошкент шаҳрида Малайзия ташқи савдони ривожлантириш корпорацияси (МАТРАДЕ) билан биргаликда ўтказилган бизнес-форум якунлари юқори баҳоланди. Жумладан, Ўзбекистонда МАТРАДЕнинг ваколатхонаси очилиши икки мамлакат ишбилармон доираларида савдо-иқтисодий, инвестицион алоқаларни кенгайтиришга қизиқиш ортаётганидан далолат беради.
Учрашувда туристик ва маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Фуқаролар учун 30 кунга ўзаро визасиз режимнинг жорий қилиниши икки йўналишда туристлар оқимининг ошишига имконият яратиши таъкидланди.
Икки мамлакатнинг тегишли ташкилот ва муассасалари ўртасида қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларини ташкиллаштириш ва амалга ошириш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

On October 18, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received Malaysia’s delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs Marzuki Yahya, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of further development of Uzbekistan – Malaysia relations in various spheres were discussed at the meeting.
It was confirmed that the parties attach special importance to filling the agenda of cooperation with concrete initiatives and projects in all areas of mutual interest.
Special attention was paid to activation of tourism and cultural-humanitarian exchanges. It was noted that the mutual introduction of a visa-free regime for citizens for 30 days contributes to the growth of tourist flows in both directions.
The parties also considered proposals for organization and implementation of joint research projects between the involved organizations and institutions of the two countries.