2019 йилнинг 18 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Малайзия Ташқи ишлар вазири ўринбосари Марзуки Яҳя бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбат чоғида турли соҳалардаги Ўзбекистон - Малайзия муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва уларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ҳамкорлик кун тартибини томонларни қизиқтирган барча соҳалардаги аниқ ташаббуслар ва лойиҳалар билан бойитишга алоҳида эътибор қаратилиши тасдиқланди.
Шу жиҳатдан 15-октабрда Тошкент шаҳрида Малайзия ташқи савдони ривожлантириш корпорацияси (МАТРАДЕ) билан биргаликда ўтказилган бизнес-форум якунлари юқори баҳоланди. Жумладан, Ўзбекистонда МАТРАДЕнинг ваколатхонаси очилиши икки мамлакат ишбилармон доираларида савдо-иқтисодий, инвестицион алоқаларни кенгайтиришга қизиқиш ортаётганидан далолат беради.
Учрашувда туристик ва маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Фуқаролар учун 30 кунга ўзаро визасиз режимнинг жорий қилиниши икки йўналишда туристлар оқимининг ошишига имконият яратиши таъкидланди.
Икки мамлакатнинг тегишли ташкилот ва муассасалари ўртасида қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларини ташкиллаштириш ва амалга ошириш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

Встреча с делегацией МИД Малайзии
18 октября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Малайзии во главе с заместителем Министра иностранных дел Марзуки Яхьей.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-малазийских отношений в различных сферах.
Было подтверждено, что стороны придают особое значение наполнению повестки сотрудничества конкретными инициативами и проектами во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
В этом контексте высокую оценку получили итоги совместного с Малазийской корпорацией по развитию внешней торговли (MATRADE) бизнес-форума 15 октября в г.Ташкенте. В частности, открытие в Узбекистане представительства MATRADE свидетельствует о растущем интересе деловых кругов двух стран к расширению торгово-экономических, инвестиционных связей.
На встрече отдельное внимание было уделено вопросам активизации туристических и культурно-гуманитарных обменов. Отмечалось, что взаимное введение безвизового режима для граждан на 30 дней способствует наращиванию туристических потоков в обоих направлениях.
Стороны также рассмотрели предложения по организации и реализации совместных научно-исследовательских проектов между причастными организациями и учреждениями двух стран.