Ўзбекистон Осиё кинокомиссия уюшмасига аъзо бўлди
Жанубий Кореяда бўлиб ўтган Пусан XXIV Халқаро кинофестивали доирасида Ўзбекистон расман Осиё кинокомиссия уюшмасига аъзо бўлди.
Жорий йилда Осиё кинобозорида биринчи марта Ўзбекистон миллий стенди намойиш этилди. Миллий стенд Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, Ёшлар иттифоқи ва мамлакатимизнинг Корея Республикасидаги элчихонаси қўллаб-қувватлаши асосида ташкил этилди. Миллий стенд халқаро кинолойиҳалар учун Ўзбекистоннинг салоҳиятини намойиш этди. Хусусан, Пусан кинофестивали доирасида меҳмонлар ва иштирокчилар фильмлар съёмкалари учун Ўзбекистондаги локациялар билан танишиб, «rebate» тизими ҳақида батафсил маълумот олишди.
Ўзбекистоннинг Осиё кинокомиссия уюшмасига аъзо бўлиш маросими  мазкур ташкилотнинг ҳар йили ўтказилувчи Бош Ассамблеяси доирасида бўлиб ўтди. Ўзбекистоннинг Осиё кинокомиссия уюшмасига расмий равишда аъзо бўлган кунидан эътиборан у мамлакатимизнинг халқаро кинобозордаги тарғибот ишлари билан шуғулланади. Ҳар ойда Ўзбекистон кино локациялари ҳақидаги маълумотлар ахборот ресурслари орқали бутун дунёга тарқатилади. Шунингдек, уюшма дунёнинг энг яхши локейшн-менежерлари билан ташкил этувчи локейшн-турлар ҳам муҳим тадбирлардан ҳисобланади.
Таъкидлаш жоизки, Осиё кинокомиссия уюшмасига 18 мамлакатнинг 59 ташкилоти (кинокомиссиялар ва киностудиялари) киради. Уюшма ўз аъзоларининг халқаро бозордаги тарғиботи билан шуғулланади  (масалан, Лондон, Лос-Анжелес ва Гонконгда тарғиб қилади). Осиё кинокомиссия уюшмаси таркибидан Япония, Хитой, Россия, Малайзия, Сингапур, Индонезия, Жанубий Корея, Иордания, Янги Зеландия каби давлатлар киради.

Узбекистан стал членом Азиатской ассоциации кинокомиссий
Национальная кинокомиссия Узбекистана официально стала членом Азиатской ассоциации кинокомиссий. Это произошло в ходе XXIV Пусанского международного кинофестиваля в Южной Корее.
В этом году на азиатском кинорынке впервые был представлен национальный стенд Узбекистана. Он был организован при поддержке Государственного комитета по развитию туризма, Национального агентства «Узбеккино», Союза молодежи и посольства Узбекистана в Южной Корее. Национальный стенд наглядно продемонстрировал потенциал страны для международных кинопроектов. В частности, гости и участники Пусанского кинофестиваля смогли ознакомиться с локациями для съемок фильмов в Узбекистане, а также узнать подробнее о системе "rebate".
Церемония вступления Узбекистана в Азиатскую ассоциацию кинокомиссий состоялась на ежегодной Генеральной ассамблее данной организации. С момента официального вступления Узбекистана в Азиатскую ассоциацию кинокомиссий, она будет заниматься продвижением нового члена на международном кинорынке. Каждый месяц информация о кинолокациях Узбекистана будет распространяться во всем мире через информационные ресурсы. В числе важных мероприятий также считаются локейшн-туры, которые организует ассоциация с лучшими локейшн-менеджерами мира.
Нужно отметить, что в Азиатскую ассоциацию кинокомиссий входит 59 организаций (кинокомиссий и киностудий) из 18 стран. Она занимается продвижением своих членов на международном рынке, например, в Лондоне, Лос-Анжелесе и Гонконге. В состав ассоциации входят такие страны, как Япония, Китай, Россия, Малайзия, Сингапур, Индонезия, Южная Корея, Иордания, Новая Зеландия и другие.