Озарбойжон Туризм асссоциацияси билан Ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Баку шаҳрида бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг еттинчи саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Озарбойжон Туризм асссоциацияси (AZTA) ўртасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ҳужжат Озарбойжон Туризм ассоциацияси раҳбари Наҳид Багиров ҳамда Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Улуғбек Аъзамов томонидан имзоланди. Ҳамкорлик меморандуми Ўзбекистон ва Озарбойжон ўртасида туризм соҳасидаги ҳамкорлик, хусусан, икки томонлама туристик саёҳатларни ташкил қилиш, қўшма туризм маҳсулотларини яратиш ва қўллаш, шунингдек сайёҳлар оқимини таъминлаш мақсадида туристик салоҳиятини фаол тарғиб қилишни кўзда тутади.
“Мақсад – энг аввало икки мамлакат ўртасидаги туристлар оқимини ошириш ва сайёҳлар алмашинувини йўлга қўйиш. Шу билан бирга, Озарбойжон томон билан қўшма тадбирлар – семинар, конференция, кўргазма ва инфо-турлар ташкил этишни режалаштиряпмиз. Бундан ташқари, ҳужжат қўшма туризм маршрутларини ишлаб чиқиш ҳамда кадрлар тайёрлаш масаласида ўзаро тажриба алмашишни кўзда тутади”, - деди Улуғбек Аъзамов.
Шунингдек, Озарбойжон томон ҳам бу борада ўз изоҳи билан бўлишди.
“Бакуда ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг еттинчи саммити доирасида меморандумнинг имзоланиши биз учун муҳим аҳамиятга эга. Озарбойжон Туризм ассоциацияси бутун дунёда, шу жумладан қўшни давлатларда ҳам мамлакат туристик салоҳияти тарғиботини кенгайтиришда давом этади. Ишончимиз комилки, Ҳамкорлик меморандуми доирасида амалга ошириладиган ишлар натижасида биз икки мамлакатга саёҳат қилувчи туристлар оқимини оширишга эришамиз”, - дейди Наҳид Багиров.
Бундан ташқари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари Улуғбек Аъзамов Озарбойжон Туризм давлат агентлиги раҳбари Фуад Нагиев билан ҳам учрашиб, томонлар ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди.

Подписан меморандум о сотрудничестве с Ассоциацией туризма Республики Азербайджан
Ассоциация туризма Азербайджана (AZTA) и Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, в рамках проходящего в Баку VII Саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств, подписали Меморандум о Сотрудничестве. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=805
Документ подписали глава Ассоциации туризма Азербайджана Нахид Багиров и заместитель председателя  Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Улугбек Азамов. Меморандум о сотрудничестве подразумевает сотрудничество между сторонами в сфере развития туризма, в частности, организацию взаимных туристических путешествий, создание и применение совместных туристических продуктов, а также активную пропаганду туристического потенциала с целью обеспечения взаимного потока туристов.
“Целью является, прежде всего, увеличение потока туристов и обмена туристами между двумя странами. Кроме того, мы планируем организовать совместные мероприятия с Азербайджаном - семинары, конференции, выставки и инфотуры. Кроме того, документ предусматривает обмен опытом по разработке совместных туристических маршрутов и обучению”, - сказал Улугбек Агзамов. Азербайджан также прокомментировал этот документ.
«Подписание Меморандума в рамках проходящего в Баку VII Саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств является для нас знаменательным событием. Ассоциация туризма Азербайджана продолжает расширение пропаганды туристического потенциала Азербайджана во всем мире, в том числе среди соседних стран. Организуемые  как для азербайджанских, так и узбекских туристов мероприятия,  однозначно, будут интересными. И мы уверены, что в результате реализации этих мероприятий сможем обеспечить взаимный поток туристов», - сказал Нахид Багиров.
Кроме того, заместитель председателя Государственного комитета по развитию туризма Улугбек Агзамов встретился с руководителем Государственного агентства по туризму Азербайджана Фуадом Нагиевым, чтобы обсудить дальнейшее развитие сотрудничества.