“СОКАР” компанияси билан нефть-газ ва кимё соҳаларида ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йил 14-15 октябрь кунлари Баку шаҳрида бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг (Туркий кенгаш) еттинчи саммитида иштирок этди.
Ташриф доирасида, 13 октябрь куни энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Жўрабек Мирзамаҳмудов ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқаруви раиси Баҳодиржон Сидиқов бошчилигидаги делегация “СОКАР” компанияси президенти Р. Абдуллаев билан музокаралар ўтказди. Унда нефть-газ ва кимё соҳаларида ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар қўшма лойиҳаларни амалга ошириш жараёнини муҳокама қилдилар, шунингдек, уларни амалга оширишни жадаллаштириш механизмлари ишлаб чиқилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг инвестиция блокларида геология-қидирув ишларини олиб бориш ва Қашқадарё вилоятидаги конларда қазиб олишни кўпайтириш лойиҳаларини тезкорлик билан амалга ошириш бўйича йўл хариталари имзоланди.
Томонлар қудуқларни тиклаш ва капитал таъмирлаш ишларини жадаллаштириш, шунингдек, Ўзбекистондаги қудуқларни бурғилаш ва капитал таъмирлашда фойдаланиладиган нефть-газ ускуналари ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича қатор келишувларга эришдилар.
Озарбайжон ҳудудида ҳамкорликни ривожлантириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, Каспий денгизининг Озарбайжон қисмида нефть қазиб олиш лойиҳаларини биргаликда ўрганиш бўйича келишувга эришилди.
14-15 октябрь кунлари Ўзбекистон делегацияси “СОКАР” компаниясининг қатор корхоналарига, жумладан, илмий тадқиқотлар ва лойиҳа-қидирув ишланмалари бўйича дунёнинг етакчи ташкилотларидан бири бўлган “НИПИнефтгаз СОКАР” илмий-тадқиқот институтига ташриф буюрди. “НИПИнефтгаз СОКАР” 1959 йилда Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини лойиҳалашда иштирок этган.
Шунингдек, делегация “СОКАР” компаниясининг нефть ва газ ускуналари ва кимёвий реактивлар ишлаб чиқариш корхонасига ҳам ташриф буюрди.
Бундан ташқари, жаҳон савдо компаниялардан бири ҳисобланган “СОКАР Трейдинг” билан Ўзбекистон нефть-газ ва кимё маҳсулотларининг экспорт салоҳиятини ошириш имкониятлари ҳам муҳокама қилинди.

С компанией «СОКАР» обсуждены перспективы сотрудничества в нефтегазовой и химической сферах
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14-15 октября 2019 года принял участие в седьмом саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета), который проходил городе Баку.
В рамках визита, 13 октября делегация в составе Первого заместителя министра энергетики Мирзамаxмудова Журабека и председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Сидикова Баходира провели переговоры с президентом компании «СОКАР» Р. Абдуллаевым, в ходе которой обсуждены перспективы сотрудничества в нефтегазовой и химической сферах.
Стороны обсудили ход реализации совместных проектов, а также выработаны механизмы по ускорению их реализации. В частности, по проектам проведения геологоразведочных работ на инвестиционных блоках Республики Узбекистан и по увеличению добычи на месторождениях Кашкадарьинской области подписаны дорожные карты, предусматривающие скорейший переход к практической реализации соглашений.
Вместе с этим, сторонами достигнут ряд договоренностей, позволяющий как ускорение работ по восстановлению и капитальному ремонту скважин, так и по организации производства нефтегазового оборудования и комплектующих, используемых при бурении и капитальном ремонте скважин в Республике Узбекистан.
Отдельное внимание было уделено вопросу развития сотрудничества на территории Азербайджана. В частности, достигнута договоренность о совместном изучении проектов по добычи нефти на азербайджанской части Каспийского моря.
14-15 октября узбекская делегация посетила ряд предприятий компании “СОКАР”, в том числе Научно-исследовательский институт “НИПИнефтегаз СОКАР”, который является одним из ведущих мировых организаций по научным исследованиям и проектно-изыскательским разработкам. “НИПИнефтегаз СОКАР” принимал участие в проектировании Ферганского НПЗ в 1959 году.
Также было организовано посещение предприятия по производству химических реагентов, а также нефтегазового оборудования компании “СОКАР”.
Помимо вышеуказанного, были обсуждены возможности повышения экспортного потенциала нефтегазовой и химической продукции Узбекистана с компанией “СОКАР Трейдинг”, которая является одной из мировых трейдинговых компаний по нефти и нефтепродуктам.