Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Ҳиндистон Республикаси Фан ва технологиялар вазирлиги ўртасида 2019-2022 йилларда фан, технология ва инновация соҳасида ҳамкорлик дастури тасдиқланди
2019-10-16 | Инновация
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг Фан ва илмий-техник тадқиқотларни ривожлантириш бошқармаси ходимларидан иборат делегациясининг Ҳиндистонга ташрифи давомида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Ҳиндистон Республикаси Фан ва технологиялар вазирлиги ўртасида имзоланган меморандум доирасида тайёрланган “Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Ҳиндистон Республикаси Фан ва технологиялар департаменти ўртасида “2019-2022 йилларда фан, технология ва инновация соҳасида ҳамкорлик дастури” тасдиқланди.
Ҳиндистон Республикаси Фан ва технологиялар вазирлигида ўтказилган учрашув давомида “Ўзбекистон—Ҳиндистон” илмий-техник лойиҳалари танловини ўтказиш шартлари ва муддатлари, молиялаштириш, экспертиза қилиш тартиби келишиб олинди.
Шунингдек, ёш олимларнинг илмий стажировкаларини янги механизмлар асосида ташкил этиш, олим ва мутахассисларнинг илмий мақолаларини нуфузли халқаро илмий журналларда чоп этишга кўмаклашиш юзасидан қўшимча келишувларга эришилди.
“Ўзбекистон—Ҳиндистон” илмий-техник лойиҳалари танловини фан ва технологияларни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари бўйича жорий йилнинг 21 октябрь кунидан бошлаб эълон қилиниши тўғрисида тўхтамга келинди.
Шунингдек, ёш олимларнинг илмий стажировкаларини янги механизмлар асосида ташкил этиш юзасидан ташкил чоралар кўрилмоқда.

Утверждена Программа сотрудничества между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Министерством науки и технологий Индии в области науки, технологий и инноваций на 2019-2022 годы
2019-10-16 | Инновация
В ходе визита в Индию делегации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, состоящей из сотрудников Управления по развитию науки и научно-технических исследований Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, в рамках подписанного меморандума между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Министерством науки и технологий Индии утверждена “Программа сотрудничества в области науки, технологий и инноваций на 2019-2022 годы” между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Департаментом науки и технологий Правительства Индии.
В ходе встречи в Министерстве науки и технологий Индии были согласованы условия и сроки проведения конкурса научно—технических проектов “Узбекистан-Индия”, порядок финансирования и экспертизы. Также достигнуты дополнительные договоренности по организации научных стажировок молодых ученых на основе новых механизмов, содействию публикации научных статей ученых и специалистов в престижных международных научных журналах.
Было отмечено, что конкурс научно-технических проектов “Узбекистан-Индия” будет объявлен с 21 октября текущего года по приоритетным направлениям развития науки и технологий.