Замонавий ҳарбий можаролар халқаро экспертлар муҳокамасида
Замонавий ҳарбий можаролар: мазмун ва олинган сабоқлар. Тошкентда шу мавзуда илмий-амалий халқаро конференция ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академиясида ЕХҲТ шафелигида ташкил этилган мазкур анжуманда Беларусь, Буюк Британия, Германия, Италия, Корея Республикаси, Озарбайжон, Покистон, Россия, Тожикистон, Туркия, Туркманистон, Ҳиндистон, Хитой ва Қозоғистон олий ҳарбий таълим муассасалари вакиллари, БМТ, ЕХҲТ, НAТО, ЮНИСЕФ. МДҲ, ШҲТ, Халқаро Қизил хоч, Жорж Маршалл номидаги Европа хавфсизлик масалаларини ўрганиш маркази, AҚШ миллий мудофаа университети қошидаги Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё стратегик тадқиқотлар маркази экспертлари иштирок этди.
Тадбирнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири, генерал-майор Баҳодир Қурбонов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Жон Макгрегор сўзга чиқди.
– Ўзбекистон кўп томонлама ҳамкорликка асосланган ва, энг аввало, Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари билан алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган фаол ташқи сиёсат олиб бормоқда, – деди Б.Қурбонов. – Мамлакатимизнинг халқаро майдондаги устувор мақсадлари ичида жамият фаровонлиги ва ҳаёт даражасини оширишга қаратилган тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бирламчи аҳамият касб этади.
Мамлакатимиз халқаро терроризмга қарши курашнинг ҳуқуқий асосларини ривожлантиришни қўллаб-қувватлайди. Шу билан бирга Ўзбекистон ҳарбий можароларни тинч йўл билан ҳал қилиш тарафдори.
Aнжуман ялпи мажлиси кун тартибидан замонавий ҳарбий можаролар ва келажак урушларининг моҳияти ва ўзига хос хусусиятлари, Aфғонистон, Яқин Шарқ ва Корея ярим оролидаги вазият ҳамда Ўзбекистоннинг ҳарбий можаролар олдини олиш бўйича ташаббусларига оид масалалар ўрин олди.
Бугунги кунда жаҳондаги ҳарбий сиёсий вазият мураккаб характерга эга бўлиб, геостратегик қайта шаклланиш жараёни фаоллашиши ҳамда минтақавий, глобал хавфсизликнинг янги тизими ўрнатилиши таъсирида ривожланмоқда. Халқаро ҳамжамият ҳарбий можароларни бартараф этишнинг таъсирчан формуласини топишга уринмоқда.
Иштирокчиларнинг қайд этишича, жаҳонда тинчлик ўрнатиш тартибининг янги модели, глобал ва минтақавий хавфсизлик тизимларини шакллантириш жараёни ҳануз давом этмоқда. Айни жараёнда дунёнинг АҚШ (717 миллиард доллар), Хитой (250 миллиард доллар), Россия (70 миллиард доллар), Покистон (11 миллиард доллар) каби давлатлари ҳарбий харажатлари миқдори ҳам ошиб бормоқда.
Яна бир муҳим масала борки, бу глобал тинчликнинг таркибий қисми бўлган минтақавий барқарорликдир. Бугунги кунда Яқин Шарқ ва Корея ярим ороли, Афғонистон каби қайноқ нуқталардаги вазиятни тинчлик сари йўналтиришда жаҳон мамлакатлари БМТ доирасида янги ташаббусларни илгари суришлари лозим.
Хорижий экспертларнинг таъкидлашича, Ўзбекистон ҳукуматининг Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари ўртасидаги минтақавий ҳамкорликни жадал ривожлантириш, Афғонистонда вазиятни яхшилаш, халқаро терроризмга қарши кураш ҳамда Оролбўйи минтақаси экологиясини тиклаш бўйича ташаббуслари ибратга лойиқ.

Современные военные конфликты на обсуждении международных экспертов
"Современные военные конфликты: суть и полученные уроки" – на такую тему в Ташкенте состоялась международная научно-практическая конференция.
В этой конференции, организованной в Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан под эгидой ОБСЕ, приняли участие представители высших военных образовательных учреждений Беларуси, Великобритании, Германии, Италии, Республики Корея, Азербайджана, Пакистана, России, Таджикистана, Турции, Туркменистана, Индии, Китая и Казахстана, эксперты ООН, ОБСЕ, НАТО, ЮНИСЕФ, СНГ, ШОС, Международного комитета Красного Креста, Европейского центра по изучению вопросов безопасности имени Джорджа Маршалла, Центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии при Университете национальной обороны США.
На открытии мероприятия выступили министр обороны Республики Узбекистан, генерал-майор Баходир Курбанов, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор.
- Узбекистан ведет активную внешнюю политику, основанную на всестороннем сотрудничестве, в первую очередь, укреплении связей со странами Центральноазиатского региона, - говорит Б.Курбанов. - Среди приоритетных целей нашей страны на международной арене первостепенное значение имеет обеспечение мира и стабильности, направленные на повышение благополучия общества и уровня жизни.
Наша страна поддерживает правовые основы борьбы с международным терроризмом. Вместе с тем Узбекистан выступает сторонником мирного урегулирования военных конфликтов.
В повестке дня пленарного заседания конференции – вопросы значимости и своеобразных особенностей современных военных конфликтов и будущих войн, ситуация в Афганистане, на Ближнем Востоке и Корейском полуострове, а также инициативы Узбекистана по предупреждению военных конфликтов.
В настоящее время военно-политическая обстановка в мире сложная, развивается под воздействием активизации процесса геостратегического реформирования и установления новой системы региональной, глобальной безопасности. Международное сообщество старается найти действенную формулу устранения военных конфликтов.
Участники подчеркнули, что в мире до сих пор продолжается процесс формирования новой модели установления мира, системы глобальной и региональной безопасности. В этом процессе также повышается объем военных затрат таких стран, как США (717 миллиардов долларов), Китай (250 миллиардов долларов), Россия (70 миллиардов долларов), Пакистан (11 миллиардов долларов).
Есть еще один важный вопрос – региональная стабильность, являющаяся составной частью глобального спокойствия. Сегодня страны мира должны выдвинуть новые инициативы в рамках ООН в мирное русло ситуации в таких горячих точках, как Ближний Восток и Корейский полуостров, Афганистан.
По мнению зарубежных экспертов, заслуживают внимания инициативы правительства Узбекистана по ускоренному развитию регионального сотрудничества стран Центральноазиатского региона, улучшению обстановки в Афганистане, борьбе с международным терроризмом, восстановлению экологии региона Приаралья.
После пленарного заседания конференция продолжила свою работу в секциях по соответствующим направлениям.