Ўзбекистонда экин навлари синови инновацион усулда такомиллаштирилади
Жорий йилнинг 9-12 октябрь кунлари ташкил этилган "Золотая осень – 2019" - 21-Россия агросаноат кўргазмасида Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини синаш маркази вакилларидан иборат делегация ҳам иштирок этди.
Кўргазма доирасида Россия Федерациясининг Селекция ютуқларини синаш ва ҳимоя қилиш бўйича давлат комиссияси Федерал давлат бюджет муассасаси - "Госсорткомиссия"нинг “Замонавий шароитда экинлар навларини давлат синовини такомиллаштириш” мавзуидаги Мувофиқлаштириш кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини синаш маркази раҳбари ўринбосари М.Мурталибов Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги экинлари, мевали ва манзарали кўчатларнинг навлари ва дурагайлари синовини жаҳон андозалари даражасига кўтариш, қишлоқ хўжалиги экинлари синови соҳасида кўрсатилаётган хизматларни такомиллаштириш борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Россия Федератив Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари Д. Хатуов, Ўсимликларни етиштириш, механизациялаш, кимёвийлаштириш ва ҳимоя қилиш департаменти директори Р. Некрасов иштирок этган йиғилишда қишлоқ хўжалиги экинлари навлари синовининг ресурстежамкор ва инновацион технологиялар асосида ўтказилишини босқичма-босқич жорий этишга қаратилган ҳамкорликка оид масалалар муҳокама этилди.
Тадбир давомида Қишлоқ хўжалиги экинлари навларини синаш маркази ва Россия Федерациясининг Селекция ютуқларини синаш ва ҳимоя қилиш бўйича давлат комиссияси Федерал давлат бюджет муассасаси-«Госсорткомиссия» ўртасида ҳамкорликка оид шартнома имзоланди.

Сортоиспытание Узбекистана расширяет сотрудничество
9-12 октября нынешнего года на 21-й Российской агропромышленной выставке «Золотая осень – 2019» участвует делегация, состоящая из представителей Центра испытания сортов сельскохозяйственных посевов при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан.
В рамках выставки состоялось собрание Совета координации на тему «Совершенствование государственного испытания сортов посевов в современных условиях» «Госсорткомиссии» – Федерального государственного бюджетного учреждения «Государственная комиссия Российской Федерации по испытанию и охране селекционных достижений».
Заместитель директора Государственной комиссии по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур М. Мурталибов рассказал о проводимой в данное время в Узбекистане работе по поднятию на мировой уровень испытания сельскохозяйственных посевов, сортов и скрещений саженцев фруктовых и декоративных деревьев, совершенствованию служб, оказываемых в сфере испытания сельскохозяйственных посевов.
На собрании с участием первого заместителя министра сельского хозяйства Российской Федерации Д. Хатуова, директора департамента растениеводства, механизации, химизации и защиты растений Р. Некрасова были обсуждены вопросы сотрудничества, направленного на поэтапное внедрение проведения испытаний сортов сельскохозяйственных посевов на основе ресурсосберегающих и инновационных технологий.
В ходе мероприятия Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Республики Узбекистан и «Госсорткомиссия» – Федеральное государственное бюджетное учреждение «Государственная комиссия Российской Федерации по испытанию и охране селекционных достижений» подписали договор о сотрудничестве.