Ўзбекистон "GSMA Mobile 360-Евроосиё" тадбирида иштирок этди
"GSMA Mobile 360-Евроосиё" - давлат ва хусусий сектор раҳбарларини дунёдаги энг янги инновацияларни ва технологияларни, шу билан бирга рақамли иқтисодиёти, АКТ ва мобил телекоммуникацияни ривожлантиришга қаратилган ислоҳатларни муҳокама қилиш учун ҳар йили ўтказиладиган тадбир.
Жорий йилнинг 8-9 октябрь кунлари Россия Федерациясида бўлиб ўтган "GSMA Mobile 360 - Эвроосиё" тадбири доирасида МДҲ давлатлари ҳукуматлари ва мобил операторлари вакиллари учун мобил қурилмаларни ИМЕИ-кодлари рўйхатга олиш мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Бу йили ташкилотчилар томонидан "Ўзбекистон телекоммуникация тармоқларини бошқариш Республика маркази" давлат унитар корхонаси директор вазифасини бажарувчи Бобур Тиллабаев ва "UZIMEI" лойиҳасини мутахассислари иштирок этди.
Давра суҳбати давомида иштирокчилар ўғрилик, фирибгарлик ва сохта қурилмаларнинг ноқонуний ишлаб чиқарилиши давлат ташкилотлари, уяли алоқа операторлари, мобил қурилма ишлаб чиқарувчилари ва фойдаланувчилар фаолиятига кўрсатадиган таъсири билан боғлиқ асосий муаммоларни муҳокама қилдилар. Тадбирда GSMA халқаро ассоциацияси вакиллари ва соҳанинг бошқа экспертлари "қора рўйхат" ва ИМЕИ-кодларни блоклаш ва миллий реестрларнинг роли ҳақида ўз фикирлари ва илғор жаҳон тажрибаси билан ўртоқлашадилар.
Эслатиб ўтамиз, UZIMEI лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ташаббуси билан контрафакт қурилмаларни олиб кириш, телефонларни ўғирлаш ва ноқонуний фойдаланиш даражасини пасайтириш билан боғлиқ бир қатор муаммоларни бартараф этиш мақсадида жорий этилган эди. Шу билан бирга, ушбу лойҳа харидорларига мобил қурилмаларнинг ИМЕИ-кодарини ҳолатини текшириш орқали сифатли қурилмалар ҳарид қилишларини, келгусида мобил қурилмалар ишлаб чиқарувчилар тамонидан сифатли хизмат олишни имкониятини яратади. Яъни, UZIMEI лойиҳаси республика бозорига иПҳоне, Ҳуаwеи, Хиаоми ва бошқа халқаро брендларнинг расмий киришини таминлайди.

Узбекистан принял участие в мероприятии «GSMA Mobile 360 – Евразия»
«GSMA Mobile 360 - Евразия» - ежегодное мероприятие объединяющее лидеров государственного и частного сектора со всего мира для обсуждения новейших инноваций и технологий и их влияния на непрерывный рост мировой Цифровой экономики, ИКТ и мобильной телекоммуникации.
В рамках мероприятия «GSMA Mobile 360 – Евразия», прошедшая 8-9 октября текущего года в Российской Федерации для представителей правительств и мобильных операторов стран СНГ был организован «круглый стол» на тему регистарции мобильных устройств по IMEI-кодам.
В этом году для участия на данном мероприятии из Узбекистана были приглашены Исполняющий обязанностей директора Государственного унитарного предприятия «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана» Бобур Тиллабаев и специалисти проекта «UZIMEI».
В ходе «круглого стола» участники имели возможность поделиться основными проблемами, связанными с воздействием кражи, мошеннических действий и контрафактных устройств на деятельность правительственных организаций, мобильных операторов, производителей устройств и пользователей. На мероприятии представители международной ассоциации GSMA и другие эксперты отрасли поделились своими позициями и передовым мировым опытом в отношении «черных списков», блокировки IMEI-кодов и роли национальных реестров.
Напомним, что проект UZIMEI был внедрен по инициативе Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с целью решения ряда проблем связанных с ввозом контрафактных устройств,   снижением уровня краж и незаконного использования телефонов,  а также направлен на предоставление возможности потребителям проверить статус IMEI-кодов мобильных устройств, что в обеспечит приобретение  качественного  мобильного устройства, а в последующем и сервисное обслуживание. То есть, проект UZIMEI также подразумевает официальный вход на рынок республики международных брендов таких как: iPhone, Huawei, Xiaomi и другие.