Озарбайжон Республикаси Иқтисодий ривожланиш вазири Ш.Мустафаев билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 14 октябрь куни Боку шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Озарбайжон Республикаси Иқтисодий ривожланиш вазири Ш.Мустафаев билан учрашди.
Учрашув давомида икки томонлама муносабатларни умумий фаоллаштириш муҳитида иқтисодий ҳамкорликнинг асосий масалалари муҳокама этилди. Томонлар фикрича, ҳозирги вақтда савдо айланмаси ҳажмининг барқарор ўсишини таъминлаш учун барча имкониятлар мавжуд. Бунга ҳусусан, Озарбайжон ва Ўзбекистон ўртасидаги ишлаб чиқариш маҳсулотларининг савдо муносабатларига ўзаро қўшимча преференцияларни жорий этиш ҳисобига ҳам эришиш мумкин.
Инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини жадаллаштириш масалалари алоҳида муҳокама этилди. Бу борада геология-қидирув ишлари, нефть-газ сектори жиҳозлари, автомобиль, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, қимматбаҳо металларни қайта ишлаш ва заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш, ижтимоий соҳа ва туризм объектларини қуриш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш соҳаларига эътибор қаратиш таклиф этилди.
Учрашув якунларига кўра, ҳамкорликнинг белгилаб олинган йўналишлари бўйича икки давлатнинг вазирлик ва тармоқ идоралари саъй-ҳаракатини ўзаро мувофиқлаштириш тўғрисидаги келишувга эришилди.

Состоялась встреча с министром экономического развития Азербайджанской Республики Ш.Мустафаевым
14 октября текущего года в городе Баку, министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел встречу с министром экономического развития Азербайджанской Республики Ш.Мустафаевым.
В ходе встречи были обсуждены ключевые вопросы экономического партнерства на фоне общей активизации двусторонних отношений. По мнению сторон, в настоящее время имеются все возможности для обеспечения устойчивого роста товарооборота, что может быть достигнуто, в частности, за счет введения на взаимной основе дополнительных преференций в отношении товаров азербайджанского и узбекского производства.
Отдельно поднимались вопросы интенсификации инвестиционного партнерства и промышленной кооперации: в данном контексте было предложено сфокусировать внимание на сфере геологоразведочных работ, производства оборудования нефтегазового сектора, автомобилей, строительных материалов, обработки драгоценных металлов и выпуска ювелирных изделий, строительства объектов туризма и социальной сферы, переработки сельскохозяйственной продукции.
По итогам встречи была достигнута договоренность о взаимной координации действий министерств и отраслевых ведомств двух стран в поле обозначенных векторов сотрудничества.