Ўзбекистон Президенти Кавказ мусулмонлари идораси раиси билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 октябрь куни Боку шаҳрида Кавказ мусулмонлари идораси раиси шайхулислом Оллоҳшукур Пошшозодани қабул қилди.
Учрашувда миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни янада мустаҳкамлаш, конфессиялараро мулоқотни кенгайтириш, таълим ва ёшларнинг маънавий тарбияси масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бу борадаги халқаро ҳамкорлик даражаси тобора юксалиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар замонавий хатар ва таҳдидларга қарши самарали курашиш, муқаддас ислом динининг соф қадриятлари ва чинакам инсонпарварлик мақсадларини халқаро ҳамжамиятга етказишга хизмат қилиши таъкидланди.
Кавказ мусулмонлари идораси раиси, ўз навбатида, Ўзбекистон Президентининг ислом оламининг бой меросини ўрганиш ва асраб-авайлаш бўйича ташаббусларини ва бу борада қабул қилинаётган чоралар самарали эканини қайд этди.
Оллоҳшукур Пошшозода мамлакатларимиз ва бутун минтақада тинчлик, тотувлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш йўлида фаол мулоқот ва ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана принял председателя Управления мусульман Кавказа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 октября в Баку принял председателя Управления мусульман Кавказа Шайх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего укрепления межнационального согласия и религиозной толерантности, расширения межконфессионального диалога, образования и нравственного воспитания молодежи.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил возрастающий уровень международного сотрудничества в этих направлениях.
Подчеркнуто, что совместные усилия позволят  эффективно противодействовать современным вызовам и угрозам, помогут раскрыть мировой общественности истинные ценности и подлинно гуманистические цели священной религии Ислам.
Председатель Управления мусульман Кавказа в свою очередь подчеркнул важность инициатив Президента Узбекистана и отметил эффективность предпринимаемых шагов по изучению и сохранению богатого наследия исламского мира.
Аллахшукюр Пашазаде также выразил готовность к продолжению активного диалога и сотрудничества в целях обеспечения мира, согласия, стабильности и процветания наших стран и всего региона.