Alibaba ҳамкорлигининг истиқболлари муҳокама қилинди
2019 йилнинг 13 октябрь куни IT-Паркда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов, Хитойнинг Alibaba Стратегик ҳамкорлик марказининг илмий татқиқотлар институти Бош котиби, Син Чэнг билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувдан асосий мақсад Хитойнинг  йирик компаниялари билан ҳамкорлик ишларини янада кенгайтиришга қаратилган.
Унда томонлар ўзаро кооперацияга катта қизиқиш билдириб, келгуси ҳамкорлик бўйича фикр алмашдилар. Учрашувда электрон тижоратни ривожлантириш, B2B онлайн платформани яратиш (маркетплейс), ахборот технологиялари соҳасида Ўзбекистон ва Хитой ўртасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саʼй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Учрашув давомида икки томонлама манфаатли истиқболли йўналишлар, жумладан, АКТ масалаларида тажриба алмашиш, ҳамкорликни кенгайтириш ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Alibaba — Интернет-савдо ва электрон тижорат соҳаси бўйича дунёдаги етакчи компаниялардан биридир. Компания Alibaba Group компаниялар гуруҳига киради ва Нью-Йорк фонд биржасида савдо қилади. Биржада акцияларни илк маротаба оммавий жойлаштириш тарихий воқеа бўлган ва рекорд ўрнатилган — Alibaba Group нинг қимматли қоғозлари 25 миллиард АҚШ долларига сотилган. Бугунги кунда Alibaba Group капитализацияси 500 миллиард АҚШ долларидан ошади.

Обсуждены перспективы сотрудничества с компанией Alibaba
13 октября 2019 года в  IT-Парке прошла встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садикова с Генеральным секретарем Центра стратегического сотрудничества  научно-исследовательского института китайской компании Alibaba Group  г-ном Синь ЧЭНГ.
Основная цель встречи – обсуждение расширение сотрудничества с крупными китайскими компаниями.
Стороны выразили большой интерес в взаимной кооперации, обменялись мнениями и планами о дальнейшем сотрудничестве. В ходе встречи были обсуждены такие важные и перспективные направления сотрудничества как развитие электронной коммерции, создание онлайн b2b платформы (маркетплейс), а также развитие сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в сфере информационных технологий.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении соответствующей работы по обмену опытом и сотрудничеству по созданию центров хранения и обработки данных в Узбекистане.
Alibaba — один из мировых лидеров в сфере Интернет-торговли и электронной коммерции. Входит в группу компаний Alibaba Group. Акции компания продаются на Нью-Йоркской фондовой бирже. Первое публичное размещение акций на бирже стало историческим событием и установило рекорд, став самым крупным в истории — ценные бумаги Alibaba Group были проданы на сумму 25 миллиардов долларов. На сегодняшний день капитализация Alibaba Group превышает 500 миллиардов долларов.