Осиё тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбарияти билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Осиё тараққиёт банки (ОТБ) нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбарияти билан учрашув бўлиб ўтди. Вазирлик ва идоралар экспертлари ҳамда мутахассисларини жалб этган ҳолда ўтказилган тадбирда Осиё тараққиёт банки иштирокидаги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг бориши муҳокама қилинди. Ваколатхона раҳбари С.Мальвичини томонидан Ўзбекистондаги жорий лойиҳалари доирасида ОТБ нинг ссуда маблағлари ҳисобидан пул ажратиш суръатига ижобий баҳо берилди ва ўтган йилга нисбатан 2,5 баробар ўсиш кузатилгани қайд этилди.
Лойиҳалар портфелини кўздан кечириш чоғида умумий ташаббусларни амалга оширишдаги ютуқлар, жалб этиладиган маблағларни ўзлаштириш прогнозининг бажарилишини таъминловчи мавжуд масалалар ва уларни ҳал этиш йўллари кўриб чиқилди. Мазкур лойиҳаларнинг ташаббускорларига тендер ҳужжатларини тайёрлаш ва тендер тадбирларини ўтказиш, маслаҳатчи ва пудратчиларни ёллаш ҳамда харид тадбирларини амалга ошириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.
Бугунги кунда республикамизда ОТБ иштирокида умумий қиймати 3,9 миллиард долларга тенг 25 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда. Банк имтиёзли кредитлар ажратилишининг йиллик прогнози 587,0 млн.долларга тенг. Жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида фаол портфель доирасида амалга оширилаётган ОТБ лойиҳалари бўйича банкнинг ссуда маблағлари ҳисобидан пул ажратиш 470,5 млн.доллар ёки йиллик прогнозга нисбатан 80,2 %, шунингдек, 2019 йилнинг 1 январь ҳолатидаги қолдиққа нисбатан 16,9 % ни ташкил этган.

Состоялась встреча с руководством представительства Азиатского банка развития в Узбекистане
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с руководством представительства Азиатского банка развития (АБР) в Узбекистане с привлечением специалистов и экспертов министерств и ведомств, в ходе которой был обсужден ход реализации инвестиционных проектов с участием АБР.
Главой представительства С.Мальвичини была дана позитивная оценка темпам выборки средств со ссудных счетов АБР в рамках текущих проектов в Узбекистане и отмечен рост в 2,5 раза по отношению к прошлому году.
В ходе обзора портфеля были рассмотрены прогресс в реализации общих инициатив, имеющиеся вопросы и их решения, позволяющие обеспечить выполнение прогноза освоения привлекаемых средств. Инициаторам данных проектов были даны соответствующие рекомендации по подготовке тендерных документов и проведению тендерных процедур, найму консультантов и подрядчиков и осуществлению закупочных процедур.
На сегодняшний день с участием АБР в республике реализуется 25 инвестиционных проектов с участием АБР на общую сумму 3,9 млрд.долл. с годовым прогнозом выборки льготных кредитов АБР в размере 587,0 млн.долл. За период январь-сентябрь т.г. по проектам АБР, реализуемым в рамках активного портфеля, выборка средств со ссудного счета АБР составила 470,5 млн.долл. или 80,2% к годовому прогнозу, а также 16,9% к остатку на 1 января 2019г.