Ўзбекистон ва Гренада ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилгани тўғрисида
2019 йилнинг 11 октябрь куни Москва шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги Элчихонасида Ўзбекистон Республикаси ва Гренада ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатиш тўғрисида қўшма Коммюникени имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Икки мамлакат ҳукуматлари номидан ҳужжатни Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ботир Асадов ва Гренаданинг Россия Федерациясидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Олег Фирер имзолади.
Ҳужжатда Ўзбекистон Республикаси ва Гренада икки мамлакат ўртасида ўзаро англашув, дўстлик ва ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш мақсадида, БМТ Низоми тамойиллари ва мақсадлари ҳамда халқаро ҳуқуққа амал қилган ҳолда 1961 йил 18 апрелдаги Дипломатик муносабатлар тўғрисидаги Вена конвенцияси, 1963 йил 24 апрелдаги Консуллик муносабатлари тўғрисидаги Вена конвенциясига мувофиқ ва БМТ Низомида белгиланган тамойиллар асосида дипломатик муносабатлар ўрнатишга қарор қилганлари қайд этилади.
Мулоқот чоғида икки мамлакат элчилари томонидан Ўзбекистон ва Гренада ўртасида томонларни қизиқтирган соҳаларда, жумладан халқаро ташкилотлар доирасида конструктив ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик истиқболлари батафсил муҳокама қилинди.

Об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Гренадой
11 октября 2019 года в Посольстве Республики Узбекистан в Российской Федерации в г.Москве прошла церемония подписания Совместного коммюнике об установлении дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Гренадой.
От имени правительств двух стран документ подписали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Российской Федерации Ботиржон Асадов и Чрезвычайный и Полномочный Посол Гренады в Российской Федерации Олег Фирер.
В документе отмечается, что Республика Узбекистан и Гренада, желая развивать и укреплять взаимопонимание, дружбу и сотрудничество между двумя странами, руководствуясь принципами и целями Устава ООН и международным правом, решили установить дипломатические отношения, в соответствии с положениями Венской конвенции о дипломатических отношениях от 18 апреля 1961 года, Венской конвенции о консульских отношениях от 24 апреля 1963 года и на основе принципов, закрепленных в Уставе ООН.
В ходе состоявшейся беседы послы двух стран предметно обсудили перспективы конструктивного и взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана и Гренады в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в рамках международных организаций.