Ўзбекистон Президенти Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши саммитида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йил 14-15 октябрь кунлари Боку шаҳрида бўлиб ўтадиган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг (Туркий кенгаш) еттинчи саммитида иштирок этади.
Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия, Ўзбекистон, кузатувчи мамлакат сифатида иштирок этаётган Венгрия ҳамда Туркманистон делегациялари раҳбарлари Туркий кенгаш доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга қаратилган  масалаларни муҳокама қиладилар.
Саммитда Туркий кенгашга аъзо давлатлар раҳбарларининг Ўзбекистон Республикасининг тўла ҳуқуқли аъзо сифатида Ташкилотга қўшилиши тўғрисида Қўшма баёноти қабул қилинади.
Учрашув якунида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши еттинчи саммитининг декларацияси қабул қилиниши кутилмоқда.
Президентимиз Бокуга ташрифи доирасида саммитда иштирок этадиган делегациялар раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ўтказади.

President of Uzbekistan to attend the summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
On October 14-15, 2019, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will attend the seventh summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council), in Baku.
Heads of the delegations of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan, participating as an observer country Hungary and Turkmenistan, will discuss issues aimed at strengthening and expanding multifaceted cooperation within the framework of the Turkic Council.
Joint Statement of the Heads of States of the Turkic Council on the accession of the Republic of Uzbekistan to the Organization as a full member will be adopted at the summit.
Following the meeting, it is expected to adopt the Declaration of the seventh summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States.
The President of Uzbekistan will hold bilateral meetings with the heads of delegations attending the meeting.